Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare teren cu chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare teren cu chitanta de mana

Buna ziua.In anul 2003 o cunostinta de a mea a cumparat de la o batrana jumatate din gradina acesteia.Neavand nici un act de proprietate pe terenul respectiv (si ea detinea tot o chitanta de mana) au incheiat doar o chitanta de mana prin care batrana respectiva se angaja sa faca si actul de proprietate cat mai curand pentru intocmirea actelor de vanzare-cumparare cat mai curand.Anii au trecut, batrana nu si-a respectat promisiunea, decedand in anul 2014.Din cei 2 copii ai ei, mai traieste doar baiatul, care nu recunoaste cedarea terenului respectiv, revendicandu-l.Are vreo sansa cunostinta mea sa-si pastreze terenul respectiv, in conditiile in care si-a ridicat acolo o casuta(fara forme legale) , a tras apa, si chiar a platit impozit la primarie pe terenul respectiv in ultimii 12 ani ?
Mai trebuie studiata ,,buna credinta,, daca posesia a fost ,,publica,,, iar asta cu impozit platit 12 ani e cam doar la nivel de vorba, in ce baza a inscris terenul la primarie la finante/Reg. agricol? iar plata pe numele cui s-a facut?
La aceea ma refeream ca e la "limita" prescriptiei. Cred ca "detectivGabriel" a pus punctul pe i foarte corect. Mai e de studiat situatia...
AlbertoTurbo a scris:

Deja se poate aplica uzucapiunea mica , cea de 10 ani

Nu e chiar așa.
Pentru a se aplica uzucapiune de 10 ani posesia trebuie să fie începută după intrarea în vigoare a noului Cod civil, adică octombrie 2011.

În cauză se poate cere pronunțarea unei hotărâri care să țină loc de contract autentic de v-c în baza chitanței de mână.
Nu e un proces ușor dacă moștenitorii se opun, dar dacă apelați la un avocat specializat se poate.
Patrick_ a scris:

AlbertoTurbo a scris:

Deja se poate aplica uzucapiunea mica , cea de 10 ani

Nu e chiar așa.
Pentru a se aplica uzucapiune de 10 ani posesia trebuie să fie începută după intrarea în vigoare a noului Cod civil, adică octombrie 2011.

nici pe noul si nici pe vechiul cod uzucapinea mica mica nu merge

iar hot care sa tina loc de act nu-i prescris dreptul doar daca petentul cumparator are posesia

altfel :console:

nu am mentionat alte doua aspecte:
1. chitanta de mana nu constituie just titlu pentru uzucapinea scurta
2. puteti incerca/exercita o actiune in uzucapine prin jonctiunea posesiilor....

ContSters344024, utilizator