Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare taxa de timbru

Am castigat o contestatie la executare contra EOS KSI dar nu mi s-au admis ca si recuperare cheltuieli de judecata taxa de timbru ocazionata cu acest proces, doar taxa privind fotocopierea dosarului de executor, citez : Respinge ca neîntemeiată cererea de obligare a intimatului la plata cheltuielilor de judecată constând în taxa de timbru achitată în prezenta.
Pot recupera cumva suma privind taxa de timbru? Va multumesc!
Domnule wap54 singurul lucru pe care trebuie să îl cunoașteți este acesta a
rt. 45 alin. 1 lit. F) OUG 80/2013 : “ Sumele achitate cu titlu de taxe judiciare de timbru se restituie (…) f) cand contestatia la executare a fost admisa, iar hotararea a ramas definitiva; “

Așteptați ca hotărârea să rămână definitivă și depuneți, la Instața de executare, cerere de restituire taxă de timbru.