Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua.
Situatie: tatal decedeaza si lasa mostenire copiilor si sotiei (sotia fiind mama vitrega a copiilor). Dupa un timp, are loc si decesul mamei. Intrebarea mea este, au drept copii sa mosteneasca averea mamei vitrege, avere ramasa dupa decesul tatalui?
Multumesc.
Copii nu au fost adoptati de catre mama (ea a fost doar sotia tatalui lor).
Ma refeream doar la averea mamei vitrege mostenita ca urmare a decesului sotului (tatal copiilor).
Multumesc pentru raspuns. Era vorba de averea mamei vitrege mostenita ca urmare a decesului sotului (tatal copiilor), nu la averea proprie a mamei vitrege.
repet ce am spus si mai devreme: copiii nu o vor mosteni pe mama vitrega, daca nu au fost adoptati de catre aceasta . nu au dreptul nici la averea ei proprie , nici la bunurile pe care dansa le-a mostenit in urma decesului sotului sau , respectiv tatal copiilor .
asa cum am spus deja, vocatie succesorala la succesiunea dansei au parintii sai in concurs cu fratii, surorile sale, iar in lipsa acestora, vor veni la succesiune celelalte calse de mostenitori .
Roxana alina Stancu , Avocat
Multumesc inca o data pentru raspuns!