Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertul contabil si-a depasit atributiile, pot sa il ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertul contabil si-a depasit atributiile, pot sa il recuz?

Mi s-a incuviintat expertiza contabila pt drepturi banesti neacordate.
Insa expertul contabil s-a apucat sa faca interpretarea unor clauze contractuale, in modul de a avantaja partea adversa. Avand in vedere ca litigiul se intemeiaza pe interpretarea respectivelor clauze contractuale.
Literalmente a scris in raport ca clauza cutare se interpreteaza in felul in care propune intimata, nu in felul in care propune reclamantul.
Nu e meseria expertului contabil sa determine chestiuni de drept, ci doar de fapt. El trebuia doar sa adune banii din hartii.
Prin urmare, consider ca expertul si-a depasit atributiile, incalcand autoritatea instantei.
Care sunt prevederile legale pe care pot sa invoc astfel ca le-a incalcat?
Ma intereseaza in primul rand sa il recuz,
si sa ii fac plangere penala pentru abuz in serviciu.
aidu, utilizator
Nu am de unde sti ce obiective fixeaza o instanta de judecata pentru o expertiza tehnica judiciara.
De fapt nu precizati in clar, care este obiectivul expertizei fixat de catre instanta de judecata.
Este dreptul dvs. sa solicitati recuzarea expertului, dar cu respectarea art. de lege mentionate de mine, in mesajul anterior.
La fel, aveti dreptul sa depuneti solicitare de actiune penala impotriva expertului, in conditiile in care punctul dvs. de vedere este sustinut de dovezi concludente. Personal nu vad cum ati putea proba, citez din mesajul dvs.: "... ca e in relatie de dusmanie cu mine!! "