avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casatoria internationala... valabila?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casatoria internationala... valabila?

O casatorie intre un cetatean roman si unul canadian inregistrata in finlanda, in urma cu 2 ani este valabila? Mentionez ca ea nu a fost inregistrata in niciuna dintre aceste tari (doar la consulate in finlanda). Aceste doua persoane nu au avut practic niciodata o relatie reala, domiciliu comun, etc.
Se pot recasatori fara vreun divort in prealabil si fara a exista probleme?
Intervin pt. ca sa reflectati stimati utilizatori si stimati Juristi ce ati opinat in cazul relatat si intrebarea pusa de a_K.
Doresc sa amintesc domnului a-Kca cel putin in dreptul familiei Legea 105 / 92 este varza judecatorii aplica in acest sens ca prioritate REGULAMENTUL EUROPEAN si punct . Incredibil nu ???Tot ce ati scris am ridicat si eu instantelor dreptul intern dar am constatat ca prioritate are REGULAMENTUL are prioritate .
Dacă într-adevăr există un asemenea regulament, el are prioritate faţă de legea internă, în măsura în care nu contravine Constituţiei României (ceea ce e destul de improbabil). Am convingerea că acea căsătorie este valabil încheiată, chiar şi în virtutea unui regulament UE.

De curiozitate, puteţi indica numărul regulamentului?

@Alin Popescu
Mesajul nu era "offtopic", ci unul duplicat. Din greşeală am apăsat pe "Citează" în loc de "Răspunde" (e deja a doua oară), am dat paste la ceea ce scrisesem în Notepad şi am postat. Când mi-am dat seama de eroare era cam târziu. Am apăsat pe "Raportează abuz" pentru ca totuşi cineva să ştergă mesajul duplicat. :rolleyes:
Este vorba despre Regulamentul Roma II privind legea aplicabila obligatiilor necontractuale: [ link extern ]

Cu toate acestea, el nu se aplica in ceea ce priveste "obligațiile necontractuale care decurg din regimurile matrimoniale, din regimurile patrimoniale ale relațiilor care sunt considerate, în conformitate cu legea care le este aplicabilă, ca având efecte comparabile cu căsătoria, precum şi obligațiile necontractuale care decurg din testamente şi succesiune". Cu alte cuvinte, in aceasta materie exclusa se aplica in continuare regulile nationale de drept international privat.
Andreea Lisievici a scris:

Este vorba despre Regulamentul Roma II privind legea aplicabila obligatiilor necontractuale: [ link extern ]

Cu toate acestea, el nu se aplica in ceea ce priveste "obligațiile necontractuale care decurg din regimurile matrimoniale, din regimurile patrimoniale ale relațiilor care sunt considerate, în conformitate cu legea care le este aplicabilă, ca având efecte comparabile cu căsătoria, precum şi obligațiile necontractuale care decurg din testamente şi succesiune". Cu alte cuvinte, in aceasta materie exclusa se aplica in continuare regulile nationale de drept international privat.


exact!!!
Dupa aderarea la UE, Romania aplica regulamentul 2201 2003 privind competenta ,recunoasterea si exec . hot. in materie familiala si responsabilitatii parintesti .
De sase luni ma judec si mi/a fost respins toate cererile privind dreptul fam intern adica leg. 105 de care vorbiti inclusiv art 20 si altele

Alte discuții în legătură

Casatorie cu cetatean canadian AndreiMartin AndreiMartin Buna, am decis sa ma casatoresc cu un cetatean canadian. Casatoria va avea loc in Romania dupa care avem sa aplicam pentru permis de sedere pentru ea (fiind ... (vezi toată discuția)
Casatoria cu un cetatean non ue carmarial carmarial buna ziua, sunt cetatean roman si doresc sa ma casatoresc cu un cetatean non ue (pakistanez). as vrea sa stiu daca in urma casatoriei va obtine niste drepturi ... (vezi toată discuția)
Jurisprudenta divort DRAGOS PRELIPCEAN DRAGOS PRELIPCEAN ma intereseaza daca exista jurisprudenta cu privire la posibilitatea desfacerii intr-o instanta romaneasca a unei casatorii incheiate in strainatate intre un ... (vezi toată discuția)