Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transfer pe alt magazin
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transfer pe alt magazin

De 7 luni lucrez la un supermarket ca si casiera si acum 5 zile am fost transferata intr-un alt magzin la aceasi firma tot pe acelasi post. Intrebarile mele sunt: trebuia acordul meu ? ( mentionez ca in contractual meu nu scrie asa ceva ) Din cate mi s -a spus este ca se poate si fara acordul meu daca seful pe magazinele respective este acelasi. Dar noi angajatii suntem o marfa ca la piata si ne putem trezii de azi pe maine ca suntem trimisi in alta parte? Am fost chemata si instiintata verbal ca de maine sa ma prezint la celalat loc.
Sunt partial de acord cu treaba asta, dar nu ar fi trebuit si acordul meu semnat cumva sau noi angajatii suntem o marfa? Parca am fi pe centura si ne da de la unul la altul fara sa avem drept de comentariu. Nu-mi pare rau pentru ca am dat peste niste sefi care nu cred ca mai exista in vre-un alt magazin , dar e frustrant cand ma gandesc ca pot fi mutate de la un magazine la altul fara sa am drept de apel. X-(
Referitor la modificarea locului de munca, regula este ca aceasta se face cu acordul salariatului si ca exceptie, prin decizie unilaterala a angajatorului, dar in conditiile prevazute de Codul Muncii.