avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Apel cu numar privat, hartuire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Apel cu numar privat, hartuire

Buna ziua!De cateva zile sunt sunata pe telefonul mobil,personal, de o persoana,barbat, care apeleaza cu numar privat.Sunt sunata la orice ora din zi,deocamdata,de dimineata pana seara si este foarte deranjant.Am ratat cateva apeluri importante din cauza ca telefonul era pe silentios si nu am vazut,imi trezeste copilul nu stiu ce sa mai fac.Exista vreo posibilitate sa pot afla cine este acesta persoana si sa fie trasa la raspundere?Exista vreo lege care pedepseste astfel de hartuitori si in ce conditii?Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: gabrielaandrei , utilizator 21:36, 28 Mai 2015
Atunci o solutie ar fi sa depuneti plangere pentru amenintare cu moartea si totodata hartuire la telefon. Atunci ar trebui luata in seama o astfel de plangere, nu ? Iar in cazul in care nu va fi acordata atentie acestei probleme cine stie, va pot incerca ganduri de suicid... Aruncare de pe bloc, cum s-a intamplat recent...

O altA solutie ar fi sa va schimbati nr de telefon si gata.
SCHIMBA NR DE TEL - CE ATITA ,,BORBAREALA" !
Daca sunteti apelata noaptea, activati casuta vocala si inchideti telefonul. Apelul va fi deviat spre casuta vocala si la verificare veti primii ceva in genul:" nr. xxxxxxxx va apelat la ora yy". Dupa aflarea numarului luati decizia convenabila.
Buna ziua. Banuiesc ca sunteti posesoarea unui smartphone. Mai mult ca sigur telefonul dvs. dispune de functia de blocare a apelurilor de acest gen. Apelati la cineva priceput pentru activarea acestei functii si nu veti mai fi deranjata. Solutia am aplicat-o in cazul sotiei mele, care, ca si dumneavoastra era deranjata de astfel de apeluri.
Ultimele doua raspunsuri + schimbarea nr. sunt cele mai viabile si rapide posibilitati, dar mai sunt si altele , acum depinde de daca chiar se vrea ajungerea prin justitia a celor 2 persoane in cauza.

Alte discuții în legătură

Apel cu numar ascuns cumy cumy Primesc de 2-3 / saptamana de 3 luni apeluri cu numar ascuns de la cineva. Cand raspund acea persoana nu spune nimic. Banuiesc ca este un cunoscut. Stiu ca se ... (vezi toată discuția)
Amenintari tel cu nr privat angelrain angelrain primesc telefoane cu numar privat des in care sunt injurata si amenintata.se poate afla cine este cel care ma suna?numarul nu mi-l pot schimba pentru ca este ... (vezi toată discuția)
Telefoane anonime dunguta dunguta Probabil ca fiecare , din cand in cand , primeste cate un telefon , din greseala noaptea pe la ore mici .Nu le acorzi importanta dar cand acestea devin un ... (vezi toată discuția)