Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de schimb terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de schimb terenuri

Buna ziua

Am o problema, daca ma puteti ajuta cu un raspuns: bunica mea are un teren intravilan in apropierea Bucurestiului, acest teren are o suparafata de 2500mp cu o deschidere de circa 11mp. Langa teren se mai afla unul identic care apartine nepoatelor bunicului tot 2500mp deschidere 11mp. Dat fiind faptul ca terenurile noastre au deschiderea foarte mica am vrea sa le cuplam si sa le impartim pe jumatate. Terenurile au 2 drumuri de acces si in strada principala si pe un drum de exploatare care poate fi ciculat cu masina. Noi am vrea sa impartim la jumatate sa ramanem fiecare cu cate un drum de acces. La terenul nostru avem cadastru dar matusile nu au la terenul lor. ce pasi ar trebui urmati si cam care ar fi costurile pentru a putea face acest schimb?
Multumesc frumos!
Mergeti la primaria de care apartin terenurile si solicitati acolo informatii cu privire la modalitatea de reimpartire a terenurilor.De obicei se face un plan de detaliu (PUD_plan urbanistc de detaliu) intocmit de un arhitect dupa care se 'oficializeaza'la notar.