Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proces minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proces minor

am intentat un proces de stabilire a domiciliului unui minor.as vrea sa stiu daca la primul termen al procesului mai pot cere si incredintarea minorului?
Instanta stabileste felul in care exercitati autoritatea parinteasca.
Puteti sa nu mai cereti nimic, oricum exercitati autoritatea parinteasca in comun.
Doar daca aveti motive temeinice si vreti sa cererti sa exercitati singura autoritatea parinteasca ar avea sens.
Nici pensie nu ati cerut ?

stabilirea domiciliului si pensie alimentara am cerut. cand m-am uitat pe internet la niste studii de caz am vazut ca peste tot se cerea incredintarea copilului pe langa stabilirea domiciliuliu.ma gandeam ca daca nu cer instantei sa hotarasca exercitarea autoritaii parintesti, nu se va lua nicio decizie in acest sens.