Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare teren

A-si vrea sa cumpar un teren extravilan (800 mp). Avem contract de vanzare-cumparare scris cu mana cu martori!
Care sunt pasi de urmat ca sa nu am probleme mai tarziu?
Vanzatorul are titlu de proprietate pt. terenul respectiv.
Contractul de vanzare-cumparare trebuie sa fie autentificat la notar pentru a fi valabil incheiat.
Deci mergeti la un notar public.
Va puteti adresa si instatei de judecata solicitand , in baza inscrisului incheiat de mana, validarea acestuia si pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act autentic de vanzare -cumparare.
Sau va adresati notarului public, asa cum v-au sfatuit colegii......
solicitati instatntei de judecata pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act autentic potrivit legii 247/2005 Titlul XII