avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare teren

A-si vrea sa cumpar un teren extravilan (800 mp). Avem contract de vanzare-cumparare scris cu mana cu martori!
Care sunt pasi de urmat ca sa nu am probleme mai tarziu?
Vanzatorul are titlu de proprietate pt. terenul respectiv.
Cel mai recent răspuns: Mariana D. , Avocat 18:16, 5 Iulie 2009
Contractul de vanzare-cumparare trebuie sa fie autentificat la notar pentru a fi valabil incheiat.
Deci mergeti la un notar public.
Va puteti adresa si instatei de judecata solicitand , in baza inscrisului incheiat de mana, validarea acestuia si pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act autentic de vanzare -cumparare.
Sau va adresati notarului public, asa cum v-au sfatuit colegii......
solicitati instatntei de judecata pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act autentic potrivit legii 247/2005 Titlul XII

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare teren extravilan lili ticala lili ticala Am cumparat in 2001 un teren de 1ha(extravilan) in baza unei conventii(intre mine si vanzator)in prezenta a 2 martori;as dori sa ma intabulez,deoarece ... (vezi toată discuția)
Chitanta de mana vanzare teren-care sunt riscurile? dennis1 dennis1 In anul 1980 s-a facut succesiunea in patru mostenitori, doi mostenitori sunt straini de mostenire, prin renuntare. In anul 1998 a fost redactata o ... (vezi toată discuția)
Impozit vanzare direct de pe titlu? soniam soniam Buna ziua, doresc sa va cer parerea cu privire la o tranzactie imobiliara ce urmeaza sa o inchei. Eu sunt in calitate de vanzator si tranzactia se refera la ... (vezi toată discuția)