avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1420 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract cu executare succesiva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract cu executare succesiva

De la ce data produce efecte nulitatea unui contract cu executare succesiva?
Cel mai recent răspuns: miha67 , utilizator 16:01, 7 Iulie 2009
La ce va referiti ?La nulitate , sau la reziliere ?Ca-s institutii diferite....
Daca va ganditi la nulitate , prin efectul repunerii in situatia anterioara si conform principiului restitutio in integrum, intrucat am discuta de un act care incalca prevederile legale , din punctul meu de vedere , efectul s-ar produce de la data incheierii contractului.(care , practic , e desfiintat )
Ultima modificare: Marți, 7 Iulie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

La ce va referiti ?La nulitate , sau la reziliere ?Ca-s institutii diferite....
Daca va ganditi la nulitate , prin efectul repunerii in situatia anterioara si conform principiului restitutio in integrum, intrucat am discuta de un act care incalca prevederile legale , din punctul meu de vedere , efectul s-ar produce de la data incheierii contractului.(care , practic , e desfiintat )



Multumesc pentru explicatii, mi-au fost de folos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Efecte hotarare judecatoreasca de anulare act administrativ alina_vi alina_vi Doresc sa stiu daca efectele unei hotarari judecatoresti irevocabile prin care s-a anulat un act administrativ unilateral cu caracter normativ se produc doar ... (vezi toată discuția)
Anulare victor11 victor11 Buna ziua Imi puteti spune : in baza carui art si carei legi, toate actele subscvente unui act nul, declarat de instanta sunt si ele nule ?? Va multumesc (vezi toată discuția)
Executare hotarare judecatoreasca irevocabila anamaria81 anamaria81 Am castigat procesul de suspendare si de anulare a actului administrativ de concediere. Paratul a facut recurs care a fost respins ca nefondat. Hotararea ... (vezi toată discuția)