Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract cu executare succesiva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract cu executare succesiva

De la ce data produce efecte nulitatea unui contract cu executare succesiva?
La ce va referiti ?La nulitate , sau la reziliere ?Ca-s institutii diferite....
Daca va ganditi la nulitate , prin efectul repunerii in situatia anterioara si conform principiului restitutio in integrum, intrucat am discuta de un act care incalca prevederile legale , din punctul meu de vedere , efectul s-ar produce de la data incheierii contractului.(care , practic , e desfiintat )
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

La ce va referiti ?La nulitate , sau la reziliere ?Ca-s institutii diferite....
Daca va ganditi la nulitate , prin efectul repunerii in situatia anterioara si conform principiului restitutio in integrum, intrucat am discuta de un act care incalca prevederile legale , din punctul meu de vedere , efectul s-ar produce de la data incheierii contractului.(care , practic , e desfiintat )

Multumesc pentru explicatii, mi-au fost de folos.