Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical dupa expirarea CM pe perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical dupa expirarea CM pe perioada determinata.

Un profesor suplinitor angajat pe perioada determinata pana la data de 31.08. prezinta la unitate concediu medical pe toata luna iulie, apoi in continuare si pe august, septembrie, octombrie, noiembrie , solicitand achitarea lor. Intentia d-lui este de a se pensiona pe caz de boala. Este corect ca acestea sa fie platite , bineinteles din Fondul de asigurari de sanatate, dupa ce contractul de munca i-a expirat? Va multumesc.
ufff, nu vrei deloc sa fii de acord cu mine :sorry:

da, desigur ca nu prestezi activitatea in medical..
desigur, cim ar fi trebuit sa inceteze de drept..

problema este ca angajatorul a continuat raportul de munca fiind in mod indirect decaord cu aceasat continuare prin faptul ca nu a incetat cim ci a continuat aceasta relatia platindu-l in continuare pe angajat.

Stiu ca el ar fi putut inceta cim la data de expirare, indifernet de existenat medicalului, bazat pe faptul ca cim inceta de drept. Dar problema este chiar faptul ca nu a facut-o.

:coffee: for you, daca tot stam duminica la aceste discutii :)