Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea in instanta

Buna ziua si multumiri pt raspuns,
intrebarea mea ar fi-
este posibila efectuarea succesiunii in instanta dupa ce
unul din mostenitori cheama pe celalalt in judecata.
Ex/- dupa decesul sorei mele in urma cu 9 luni mostenitor ar fi fiica ei de 22 de ani. Poate mama
sa o cheme in instanta si instanta sa rezolve succesiunea
Dupa cum o vad eu situatia este chiar generala.
Nu s-a facut absolut niciun testament sau alt fel de document.
Sora mea a murit pe neasteptate dupa un cancer galopant.
Atunci incerc sa-mi explic ce avantaje ar avea chemarea fiicei in
instanta de catre bunica. Doar costurile?? Sunt intr-adevar mai mici
decit la notar?
Cu bine
Mara

Stimate MaraMax,

Va rog cititi cu atentie ce vi s-a raspuns pana acum. Mama sorei Dvs. NU ARE DREPT LA MOSTENIRE !!!
Singura mostenitoare este fiica sorei Dvs. Ea trebuie sa mearga la notar sa isi scoata certificat de mostenitor.
Dar, daca vreti sa o ajutati sa plateasca mai putin pentru succesiune, este posibila si varianta recomandata de avocat.
Adica, mama sorei Dvs. se preface ca nu stie ca NU are drept la mostenire si o da in judecata pe nepoata. Aceasta va castiga procesul, in sensul ca ea va fi stabilita de instanta ca unica mostenitoare, iar hotararea va tine loc de certificat de mostenitor. Asa ca procesul, in forma asta, e doar un artificiu facut pentru ca sora Dvs. sa plateasca mai putin.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Av. NICULESCU-GORPIN, Avocat
Stimate dle Avocat Niculescu,
da acesta este raspunsul pe care il asteptam. Mii de multumiri.
Mult succes in activitate si multa multa sanatate.
Mara
MaraMax a scris:

Ex/- dupa decesul sorei mele in urma cu 9 luni mostenitor ar fi fiica ei de 22 de ani. Poate mama
sa o cheme in instanta si instanta sa rezolve succesiunea

din cate imi mai aduc aminte ascendentii si descendentii au de drept posesiunea succesiunii din momentul mortii defunctului si mai imi aduc aminte ca nimeni nu este obligat a face acceptarea unei mosteniri ce i se cuvine. Fiind o modalitate de dobandire a proprietatii mostenirea nu este deci o institutie absoluta si general obligatorie. Firesc ca sant reguli care o guverneaza dar acestea mai depind si de exprimarea vointei uneia sau a alteia dintre partile chemate la succesiune. In genere cel caruia i se cuvine o mostenire este tinut sa isi consolideze titlu de mostenitor prin acceptare intr-un termen de 6 luni de la data deschiderii succesiunii lui decuis.Mostenitorul surorii este deci acel succesibil chemat la mostenire (cu vocatie) si care a acceptat-o tacit sau expres in termenul de 6 luni de la deschiderea acesteia. Poate mama ........... :hm: poate , poate problema este sa si vrea :D
ralu21 a scris:

Stimate MaraMax,

Va rog cititi cu atentie ce vi s-a raspuns pana acum. Mama sorei Dvs. NU ARE DREPT LA MOSTENIRE !!!
Singura mostenitoare este fiica sorei Dvs. Ea trebuie sa mearga la notar sa isi scoata certificat de mostenitor.
Dar, daca vreti sa o ajutati sa plateasca mai putin pentru succesiune, este posibila si varianta recomandata de avocat.
Adica, mama sorei Dvs. se preface ca nu stie ca NU are drept la mostenire si o da in judecata pe nepoata. Aceasta va castiga procesul, in sensul ca ea va fi stabilita de instanta ca unica mostenitoare, iar hotararea va tine loc de certificat de mostenitor. Asa ca procesul, in forma asta, e doar un artificiu facut pentru ca sora Dvs. sa plateasca mai putin.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin

Ideea este buna dar daca instanta invoca lipsa calitatii procesuale pasive a paratei intrucat nu este mostenitor nu mai obtine o hotarare judecatoreasca favorabila.
Acesta e riscul.

avocat Claudiu Lascoschi