Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensiei de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensiei de intretinere

buna ziua.scriu in numele unei prietene ,car e nu are acces la internet cu urmatoarea problema.fostul ei sot,nu a mai platit de 3 luni pensia alimentara,ptr cei 3 copii.am inteles ca ea trebuie sa faca o reclamatie la politie .la care circa de politie?
la cea care este arondata ea?
sau el?
mentionez ca ei se afla in orase diferite.si as avea o rugaminte,poate cineva sa imi trimita un fel de ciorna,c-am cum ar trebui intocmita reclamatia
.va multumesc!
Plangerea se poate depune fie la politie , fie la parchet. Va sfatuiesc sa o faceti totusi la parchet.....se primeste numar unic de inregistrare si astfel domnii politisti se vor misca mai repede.
36sorin a scris:

buna ziua.scriu in numele unei prietene ,car e nu are acces la internet cu urmatoarea problema.fostul ei sot,nu a mai platit de 3 luni pensia alimentara,ptr cei 3 copii.am inteles ca ea trebuie sa faca o reclamatie la politie .la care circa de politie?
la cea care este arondata ea?
sau el?
mentionez ca ei se afla in orase diferite.si as avea o rugaminte,poate cineva sa imi trimita un fel de ciorna,c-am cum ar trebui intocmita reclamatia
.va multumesc!
multumesc tuturor celor care au avut amabilitatea sa imi raspunda,in special persoanei care mi-a formulat cum se scrie reclamatia respectica.am depus azi reclamatia la circumscriptia la care e arondata prietena mea.multumiri inca o data si respectul meu cuvenit