Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE

BUNA ZIUA, CE CONSECINTE POATE SUPORTA UN ANGAJAT, DACA ISI DA DEMISIA SI NU POATE STA IN PREAVIZ?
buna ziua!
risca sa fie convocat la Comisia de disciplina si sa inceteze raportul de munca din motive disciplinare!
multumesc, puteti sa mi spuneti legea si articolul unde se specifica acest lucru? deoarece angajatorul ma ameninta ca voi suporta consecinte

[Mesaj editat – Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar.]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
art.251 codul muncii; nemergand la munca in preaviz , va ponteaza N;
este o modalitate de a va incerca; poate va razganditi; altfel nu e decat o hotarare unilaterala a dvs....;
va multumesc
Art.251 C.mun. nu prevede asa ceva.

Art.81 (5) C.mun. - Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

Art.39 C.mun.
(2) Salariatului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii:
a) obligatia de a realiza norma de munca sau, dupa caz, de a indeplini atributiile ce ii revin conform fisei postului;
b) obligatia de a respecta disciplina muncii;
c) obligatia de a respecta prevederile cuprinse in regulamentul intern, in contractul colectiv de munca aplicabil, precum si in contractul individual de munca;
....

Prin urmare, nerespectarea termenului de preaviz constituie abatere disciplinara, iar angajatorul poate aplica una dintre sanctiunile disciplinare prevazute de codul muncii, inclusiv desfacerea disciplinara a c.i.m.