avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1236 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident cu victima
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident cu victima

Buna ziua,

Am avut un accident rutier cu victima. Victima a avut certificat pentru 1-2 zile ingrijiri medicale, fara spitalizare (a avut cateva contuzii). Dupa un timp, cand am fost la Politie, si-a mentinut declaratia initiala ca nu are pretentii de la mine. I-am dat asigurarea, acum se pare ca nu este multumit de suma cu care va fi despagubit de asigurari. Cele 60 zile de la accident nu au trecut inca. Mai poate face plangere penala?
Cel mai recent răspuns: tontonel , utilizator 11:32, 7 Iulie 2009
Am avut un accident rutier cu victima. Victima a avut certificat pentru 1-2 zile ingrijiri medicale, fara spitalizare (a avut cateva contuzii). Dupa un timp, cand am fost la Politie, si-a mentinut declaratia initiala ca nu are pretentii de la mine. I-am dat asigurarea, acum se pare ca nu este multumit de suma cu care va fi despagubit de asigurari. Cele 60 zile de la accident nu au trecut inca. Mai poate face plangere penala?

Cu 1 -2 zile ingrijiri medicale nu putem califica fapta , dupa imprejurarile mentionate de dumneavoastra , ca vatamare corporala din culpa.


Asa ca , neexistand savarsirea unei infractiuni , datorita unei atingeri minime aduse unei valori sociale , nu vad incidente retragerea plangerii penale prealabile sau impacarea.
Ultima modificare: Marți, 7 Iulie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
multumesc mult pentru lamuriri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vatamare corporala din culpa - accident auto, zile ingrijiri medicale gori macovei gori macovei Buna, am si eu o problema. sa spunem ca am lovit o persoana cu masina pe trecerea de pietoni. viteza mica 10-15 km/h, fata accidentata s-a lovit cu capul de ... (vezi toată discuția)
Notar, mediator sau politie in caz de accident de circulatie? ngs ngs buna ziua...am stat..am citit..am sunt..si am auzit \\"n+1\'\' pareri. exista speta: accident rutier pe trecere de pietoni, victima ranita usor, nicio zi de ... (vezi toată discuția)
Intelegere cu victima unui accident aurel.niculae aurel.niculae Buna ziua, in urma cu un an am accidentat un pieton care traversa pe trecerea de pietoni. In urma accidentului a avut 50 zile de internare. Victima a depus ... (vezi toată discuția)