Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident cu victima
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident cu victima

Buna ziua,

Am avut un accident rutier cu victima. Victima a avut certificat pentru 1-2 zile ingrijiri medicale, fara spitalizare (a avut cateva contuzii). Dupa un timp, cand am fost la Politie, si-a mentinut declaratia initiala ca nu are pretentii de la mine. I-am dat asigurarea, acum se pare ca nu este multumit de suma cu care va fi despagubit de asigurari. Cele 60 zile de la accident nu au trecut inca. Mai poate face plangere penala?

Cu 1 -2 zile ingrijiri medicale nu putem califica fapta , dupa imprejurarile mentionate de dumneavoastra , ca vatamare corporala din culpa.

Asa ca , neexistand savarsirea unei infractiuni , datorita unei atingeri minime aduse unei valori sociale , nu vad incidente retragerea plangerii penale prealabile sau impacarea.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
multumesc mult pentru lamuriri