Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cale de atac?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cale de atac?

Am avut o plangere la judecatorie impotriva unei solutii de neurmarire/netrimitere in judecata, emisa de procurorul de caz si mentinuta de prim procuror, pentru o distrugere. In luna februarie 2015, mi se comunica o incheiere finala (dezinvestire) penala, pronuntata in camera de consiliu, potrivit careia ,,Respinge ca neintemeiata plangerea,, mentine cele doua ordonante, respectiv a procurorului si prim procurorului, obligandu-ma la cheltuieli de judecata.
Definitiva.
Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac mai departe, mai am vreo cale de atac si care este aceasta? Va multumesc anticipat!
Nu este prevazut un termen.
Va multumesc !
~ Conținut șters la cerere ~
Daca in procesul penal (camera preliminara), prin incheierea finala (dezinvestire) penala, mi-a respins plangerea impotriva ordonantei procurorului (inclusiv a prim procurorului parchetului) de NUP, pentru savarsirea infractiunii de distrugere, ca fiind neintemeiata si in final este DEFINITIVA, se poate folosi de aceasta in procesul civil cu actiune in raspundere civila delictuala?
~ Conținut șters la cerere ~