Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Unde şi cum se poate contesta o Adunare Generală ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Unde şi cum se poate contesta o Adunare Generală re-convocată dintr-o asociaţie de proprietari ?

Unde şi cum se poate contesta o Adunare Generală re-convocată dintr-o asociaţie de proprietari, datorită faptului că nu s-au respectat legile asociaţiilor - Legea 230 din 2007 si H.G. 1588 din 2007 ? Unde e mai bine, s-o facem, în Civil, la Judecătorie, sau să facem o plângere penală la Poliţie (sau direct la Parchet ?), deoarece avem mai multe ilegalităţi de sesizat, chiar mai grave decât ce s-a întâmplat la Adunarea Generală de anul acesta.
Se plăteşte vreo taxă dacă se acţionează în Justiţie pe această temă ? E mare problemă pentru că nu prea avem venituri (eu, cel puţin, nu am loc de muncă din 2010). Altă instituţie mai e (exclus Primăria, care refuză implicarea, cei de-acolo te trimit la Poliţie să nu aibă dureri de cap) pentru a rezolva această problemă ?
Principala neregulă e faptul că acea Adunare Generală re-convocată a fost organizată după termenul de 10 zile stabilit de legea 230/2007. Ce zice legea: Art. 24 al.(2) "Dacă la prima convocare nu este întrunit cvorumul necesar de jumătate plus unu, Adunarea Generală va fi suspendată şi reconvocată în termen de maximum 10 zile de la data primei convocări."
Nu crede nimeni că un judecător poate da dreptate celor din Asociaţie, citind în articolul de lege că "o A.G. se re-convoacă în maxim 10 zile, nu mai mult !". Legea-i lege şi nu ne putem tocmi.
La fel, am aflat că cei din conducere (preşedinta, cenzora şi casiera) în timpul dintre cele două Ad. Gen., în loc să convoace mai repede Ad. Gen. re-convocată, au umblat după împuterniciri (cică aveau câteva zeci de astfel de delegări de vot !) pentru a fi siguri că ies tot ei şi că se va vota ceea ce doresc (noi am hotărât în acea şedinţă a A.G. -deja nestatutară, cum am mai spus- din nou demiterea acelei persoane care fusese deja demisă prin Decizia Com. Ex. din Iulie 2014), dar ... stupoare, când am întrebat-o acum o săptămână pe preşedintă dacă mai e angajată persoana demisă, ne-a spus că, dimpotrivă, Ad. Gen. a hotărât cu majoritate de voturi să rămână ! Deja această persoană ia de proşti pe toţi cei din Asociaţie, care numără aproape 1.000 de persoane.
E extrem de clar că au folosit acele împuterniciri, TOATE PE NUMELE CELOR 3 - PREŞEDINTA, CASIERA, CENZORA !!! Mai trebuia să vină şi restul angajaţilor cu împuterniciri, ca tacâmul să fie complet. Vi se pare legal ce s-a întâmplat la acea şedinţă care avea deja termenul depăşit, şi a fost un haos, cu refuzul preşedintei de a organiza noi alegeri, etc. ? Era normal dacă aveau împuterniciri diverşi alţi proprietari (şi nu mai mult de 3 de fiecare), dar să vină cei din conducere cu un teanc de împuteniciri (numai o persoană dintre aceştia avea pe numele ei minim 10 împuterniciri !), deja pute rău, chiar şi vice-primarul a spus că nu prea e ceva normal şi că rar a auzit de aşa ceva. X-(
Apropo, dacă acum un an, în Iulie 2014, Preşedinta n-a respectat o Decizie a Comitetului Executiv (de a demite un anume angajat) care se luase cu 5 voturi pentru, 1 împotrivă, 1 abţinere, aproape toţi membrii Com. Ex. (4 din totalul de 7) dându-şi demisia în semn de protest pentru că acea preşedintă a luat hotărârea de a nu-l demite pe respectivul, nu trebuiau să se organizeze noi alegeri ? Important e faptul că acea preşedintă, după ce că n-a aplicat o Decizie a Com. Ex., după o lună de la demisia celor 5 din Com.Ex., cu cei doi membri rămaşi a dat o altă Decizie, de a-l reangaja pe cel demis !!! Ce-i asta, chiar nu se respectă deloc legile, facem ce vrem dacă suntem puşi într-o funcţie de conducere ? Şi mai e ceva - să ai doar doi membri în Comitetul Executiv, plus preşedinta la o asociaţie care are aproape 1.000 de suflete, e puţin cam dubios ! Toţi cei 3 din Com. Ex. nu cunosc deloc legile din domeniu, sunt afoni rău - unul e şofer de TIR şi vine foarte rar la şedinţe, alta e o gospodină care nu are treabă cu ceva din domeniul Asociaţiilor. Culmea, aceasta votase în Iulie 2014 demiterea acelui angajat, pentru ca după o lună, la îndemnul preşedintei, să voteze re-angajarea lui !? Aşa-i că-i demenţială treaba pe-aici, că e tragi-comic ce se întâmplă ?
Am uitat să precizez ceva important: a trecut mai mult de o lună de la desfăşurarea acelei şedinţe contestate a Ad. Gen. reconvocate, şi nu s-a afişat nimic la Aviziere despre Hotărârile luate acolo. Ştiu că C.C.R. a hotărât că poţi contesta o Hotărâre a Adunării Generale la 45 zile de la afişarea procesului verbal cu ceea ce s-a decis acolo, nu la 45 zile de la desfăşurarea acesteia ! Dar dacă nu avem aşa ceva, ce să contestăm, mai ales cei care n-au stat până la sfârşitul acelei mascarade de Ad. Gen., în care era un scandal monstru, abia potolit de poliţişti ? Legea îi obligă ca "Hotărârile Adunărilor Generale să le comunice, în scris, tuturor proprietarilor." Mai clar de-atât nu există...
Zic că e de-ajuns să deschidem chiar un proces contra celor din conducere, dar nu ştim exact unde şi cum procedăm ?
Ce să facem - sesizare la Poliţie, să facem direct plângere penală la Parchet, sau la Judecătorie, în Civil, dar nu ştiu cum să procedăm ?
Putem scrie acolo toate punctele pe care le contestăm ? Mă refer la faptul că au fost mai multe nereguli, nu numai cea cu Ad. Gen. ne-statutară, şi vrem să le reclamăm undeva, de-aceea vă cerem ajutorul. Nu cumva pentru fiecare cerere a noastră vom fi taxaţi mai mult dacă deschidem proces ?
Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri.
asd1, utilizator
In postarea dvs citati L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
Aspectele civile se judeca de catre judecatorie,tribunal,etc
Pentru aspectele penale trebuie sa existe probe temeinice,in baza carora sesizati oficial unitatea teritoriala a Ministerului Public care va analiza ,va dispune cercetarea plangerii,eventual va incadra faptele constate sub incidenta dispozitiilor penale si in final fie va dispuine rezolutie fie va declina responsabilitatea solutionarii in favoarea instantei de judecata
Altă instituţie mai e (exclus Primăria, care refuză implicarea, cei de-acolo te trimit la Poliţie să nu aibă dureri de cap) pentru a rezolva această problemă ?

De ce ete exclus primaria?
Daca parcurgeti disp art 5 din L nr 230/2007 veti constata ca
serviciile specializate din primarie isi exercita controlul asupra activitatii asociatiilor de proprietari ,din oficiu ,ori la cererea unuia sau mai mutor proprietari

Desfasurati demersuri pentru a evidentia aspectele de incalcare a dispozitiilor in vigoare,solicitati oficial dispunerea de verificare a activitatii asociatiei de proprietari in temeiul disp art 55
Daca primaria este reticenta,sesizati oficial deoartamentul Administratie publica din cadrul Ministerului Afacerilor Interne care va dispune in calitate de for ierarhic superior verificarea activitatii
Şi mai e ceva - să ai doar doi membri în Comitetul Executiv, plus preşedinta la o asociaţie care are aproape 1.000 de suflete, e puţin cam dubios ! Toţi cei 3 din Com. Ex. nu cunosc deloc legile din domeniu, sunt afoni rău - unul e şofer de TIR şi vine foarte rar la şedinţe, alta e o gospodină care nu are treabă cu ceva din domeniul Asociaţiilor.

Nu va suparati acei proprietari au ajuns in functii de reprezentare a asociatiei urmare votului si dorintei participantilor la adunarea generala
Analizati temeinic ce proprietari sunt corecti,care sunt interesati sa invete dispozitiile care guverneaza asociatiile d eproprietari si ulterior ii numiti in structurile d ereprezentare ale asociatiei de proprietari
Este foarte greu sa intervina serviciul din primarie sa aleaga membrii comitetului executiv si presedintele de asociatie
Aveti multe probleme in asociatia dvs de proprietari
Analizati responsabil fiecare problema in parte,contactati persoana specializata care stapaneste procedura
Redactati concret si cu problemele esentiale sesizare oficiala la parchetul de pe langa judecatoria locala ,solicitati analiza , incadrarea faptelor si tragerea la raspundere a eventualilor vinovati
O adunare generala se contesta in instanta in termen de 45 de zile.
Ştiu acest articol de lege, dar mai ştiu că şi Curtea Constituţională a României a dat o Excepţie de ne-constituţionalitate a art. 26 din Legea 230/2007, şi acum permite să ataci în Justiţie în maxim 45 zile de la afişarea sau luarea la cunoştinţă a tuturor proprietarilor de Hotărârile Adunării Generale !
Dar noi vrem să contestăm în Justiţie încălcarea unor articole de legi în ceea ce priveşte faptul că acea Ad. Gen. a fost ne-statutară, nu contestăm hotărârile luate acolo, odată ce noi vrem s-o anulăm (suspendăm) pentru a se convoca alta, respectând strict legislaţia din domeniu.
Apropo, unde să "atacăm" în Justiţie - la Judecătorie, sau la Parchet (Poliţie) ?
Ce să scriem acolo, cerem Nulitatea Absolută a acelei Adunări Generale, sau cum procedăm ?

Noi ştim articolele de legi, dar nu prea ştim procedurile, măcar cele incipiente, de declanşare a acţiunii civile sau penale, după caz.
Nu vrem să facem vreo cerere aiurea, şi acolo unde nu trebuie.
asd1, utilizator
Buna ziua . orice hotarare a Adunarii generale a asociatiei de locatari poate fi contestata la judecatoria sectorului de care apartineti, in cazul in care "lezeaza" membrii asociatiei, in termen de 45 de zile de la comunicare.

ma scuzati, vroiam sa spun "asociatie de propietari".
Adriantot, moderator
solicitati o copie dupa PV al AG cu data comunicarii ,care exista in registru de procese verbale,si adresati va judecatoriei aratand problemele ne statutare si ilegale