Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs sau ce
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs sau ce

ce cale de atac mai exista impotriva unui apel in care instanta nu s-a pronuntat asupra unui capat de cerere ,nu exista motivare pt lipsa pronuntarii ,motivarea pronuntarii la celalalt capat de cerere este contradictorie iar valoarea actiunii este mai mica decat valoarea prevazuta de NCPC pt a o putea recura ? este real ca o hotarare se poate recura numai daca valoarea cererii depaseste 500000 lei?
moraru alexandru, utilizator
Prin noul cod de procedură civilă s-a instituit o nouă procedură de îndreptare a erorilor materiale, lămurirea şi completarea hotărârii judecătoreşti. Prin articolul 445 se arată că această procedură este obligatorie. Deci în cazul în care instanţa nu s-a pronunţat asupra unui capăt de cerere, mai este admisibilă vreo cale de atac împotriva acelei hotărâri din moment ce procedura de completare a hotărârii este obligatorie? Logic consider că revizuirea pentru acest motiv deşi este prevăzută în noul cod de procedură civilă , ca fiind motiv de revizuire, este întotdeauna inadmisibilă. Aştept păreri...