Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare firma cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare firma cu datorii

Buna ziua. Am o firma de transport marfa din 1995 si am un credit de 15.000 euro pe firma de aprox 3 luni si 2 facturi scadente peste 2 luni FARA fila cec in val. aprox. de 1000 euro. Vreau sa vand firma si am si gasit cumparator deja. Am inteles ca trebuie facut ceva act si la notar cum, ca cumparatorul preia si activele si pasivele firmei iar eu nu o sa mai am nici o raspundere.
Spunetimi va rog frumos ce se intampla in cazul in care noul proprietar nu o sa isi plateasca ratele sau facturile ce sunt scadente peste 2 luni ? sau ce trebuie sa fac ca sa ma asigur ca nu o sa fiu tras la raspundere daca noul proprietar nu isi plateste ratele ramase la credit ?
Va multumesc anticipat.
Ca sa fiti linistit intocmiti o anexa a contractului de cesiune parti sociale, in care sa includeti situatia financiara si contractuala a societatii: bilant, balanta, lista contracte in derulare, copii ale contractelor. Mentionati existenta acestei anexe in cuprinsul contractului de cesiune. Dupa ce intocmiti contractul de cesiune parti sociale mergeti la Oficiul Registrului Comertului si realizati o mentiune cu privire la cedarea partilor sociale si schimbarea asociatului unic administrator. Mentiunea la Reg. Com. trebuie sa o efectuati in termen de maxim 15 zile de la data incheierii actului de cesiune.
Va multumesc mult.
Aveti aici ghidul actelor necesare la Oficiul Registrului Comertului pentru inregistrarea cesiunii partilor sociale: [ link extern ]
Multumesc mult.
Mihai87 a scris:

Buna ziua. Am o firma de transport marfa din 1995 si am un credit de 15.000 euro pe firma de aprox 3 luni si 2 facturi scadente peste 2 luni FARA fila cec in val. aprox. de 1000 euro. Vreau sa vand firma si am si gasit cumparator deja. Am inteles ca trebuie facut ceva act si la notar cum, ca cumparatorul preia si activele si pasivele firmei iar eu nu o sa mai am nici o raspundere.
Spunetimi va rog frumos ce se intampla in cazul in care noul proprietar nu o sa isi plateasca ratele sau facturile ce sunt scadente peste 2 luni ? sau ce trebuie sa fac ca sa ma asigur ca nu o sa fiu tras la raspundere daca noul proprietar nu isi plateste ratele ramase la credit ?
Va multumesc anticipat.

Cel mai indicat este sa o scoateti la capat, platind toate datoriile.
Tot asa cunosc o firma datornica care avea datorii de 50000 lei noi, care a incercat "aceasta incercare de scapare" si pe cai "asa zis legale" prin avocat-care l-a sfatuit in felul acesta - sa vand firma unei persoane, adica unui boschetar fara casa, fara masa. Suma pe care a primit-o boschetarul pentru preluarea firmei datornice era de 1000 euro.
După vanzarea firmei pe cai "asa zis legale" boschtarul s-a internat in spital si a dovedit ca nu a fost in toate facultatile mintale cand a cumparat firma.. Deci proprietarul inital al firmei va plati pana la urma toate datoriile si inca si dobanzi si penalizari si dupa parea mea merita si mai mult. Si si "mai multe merita" avocatul care l-a sfatuit sa vanda firma un astfel de om fara cunostinta de cauza si unui nenorocit de soarta.
Deci doar zic sa fiti atenti si sa procedati cat de cat corect, ca sa nu aveti surpriye neplacute!