Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conflict de interese
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conflict de interese

Sunt functionar public si in 2013, 2014, la solicitarea conducerii institutiei am incheiat 2 contracte de prestari servicii in suma totala de 7000 lei.
Culmea este ca eu nu am stiut asta si nici juristul, economistul, si directorul care sunt colegii mei si au semnat contractul nu mi au spus macar colegial.
Care ar fi dupa parerea dumneavoastra sanciunea primita?
Sunt doua contracte de 3000 lei, respectiv 4000 lei pe care le a cerut politia inclusiv fisa mea de post, acestia spunand ca vor face un dosar si voi fi cecetat pectru conflict de inerese.
Care redeti ca va fi solutia finala?
Cred ca se ia in calcul si valoarea contactelor pe langa fapta produsa.
Ar fi util sa precizati de ce va acuza in concret politia.
ca sunt functionar public si ca nu trebuia sa am relatii comerciale cu institutia in care lucrez si ca este conflict de interese
Cine cu cine a incheiat actul?
Eu ca prestator cu institutia in care lucrez.
Nu trebuia ca juristul care a semnat sa ma avertizeze ca nu am voie, vazand ca prestatorul in contract e chiar numele meu ?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat