Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,
Am o nelamurire, si va rog daca se poate sa ma ajutati. Sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata, din cauza sustinerii tezei de doctorat am ramas fara zile de concediu de odihna. Sunt nevoita in continuare sa imi iau cateva zile de concediu fara plata. As dori sa stiu care sunt repercusiunile acestei obtiuni, mentionez ca in cadrul contractului colectiv de munca nu este nimic prevazut si nici in regulamentele interioare. Este obligatorie suspendarea contractului de munca fara acordul meu? Ce implica? Care este procedura? In cazul unui contract din partea ITM ar fi vreo problema?
Multumesc anticipat.
Raspunsul preluat de dvs nu are si acelasi context, am vazut ca stiti legea. Uitati-va la toate mesajele scrise de mine pe acest subiect si veti vedea ca nu imi schimb parerea , ca altii, de la o zi la alta.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru operativitate! Din raspunsurile dvs. si din informatiile aferente link-ului recomandat de dvs. am inteles ca suspendarea CIM este reglementata de Codului Muncii art. 54 si nu HG nr.500/2011, deci nu este obligatorie suspendarea, ramanand la latitudinea angajatorului, iar daca acest lucru nu este prevazut in procedurile si regulamentele firmei exista varianta de a nu se suspenda CIM. Deci in cazul unui control din partea ITM nu ar trebui sa fie o problema faptul ca CIM nu a fost suspendat, pt ca nu contravine legislatiei in vigoare.
AncaDodescu a scris:

... Deci in cazul unui control din partea ITM nu ar trebui sa fie o problema faptul ca CIM nu a fost suspendat, pt ca nu contravine legislatiei in vigoare.

In general, nu ar trebui sa fie vreo problema , insa sunt ITM-uri care impun transmiterea in REVISAL a CFP-ului , chiar daca nu s-a decis suspendarea c.i.m.
Dar de ce? Sau conform caror norme? Si cum pot afla daca este cazul in BH?
Sunati la ITM Bihor si vedeti care este punctul lor de vedere:
[ link extern ]