Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract intre sindicatul firmei si firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract intre sindicatul firmei si firma

Buna ziua,
Ma aflu in concediu de risc maternal,luna a 5a.Ma intereseaza daca un contract facut intre sindicatul firmei si firma (contract in care se stipuleaza plata a 6 salarii compensatorii in cazul in care esti dat afara),se mai poate respecta daca firma intra in faliment.
Daca eu ma aflu in concediu matern,cand firma va falimenta,voi mai beneficia de cele 6 salarii stipulate in contract?
Va multumesc.
Acordarea celor 6 salarii compensatorii se face in orice situatie de concedire din initiativa angajatorului, indiferent ca se intra sau nu in faliment. Cel putin asa cred ca este reglementat in contrctul colectiv al unitatii dvs, uzual asa se prevede.

Dar angajatorul nu are dreptul sa va concedieze cat timp sunteti in concediu medical, doar in situatia de execpetie in care ar fi in procedura de faliment.