Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare masini introduse in tara inaninte de ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare masini introduse in tara inaninte de aderarea la U.E.

Am o intrebare legata de actele ce se solicitau la intriducerea in tara a masinilor din strainatate , inainte de aderarea la U.E . Era obligatorie polita de asigurare tip CASCO sau existau alte tipuri de asigurari in functie de tara de proveniente si daca aceasta era obligatorie de prezentat la vama ! Daca raspunsul este DA , va rog sa-mi spuneti care era perioada de valabilitate si ce riscuri erau asigurate .
Va multumesc !
Dar conditia de despagubire de catre FPVS este ca persoana prejudiciata sa nu poata fi despagubita in baza unor asigurari facultative . Ori daca avea CV si CASCO sau una din ele , acestea nu sunt considerate asigurari facultative , singura asigurare obligatorie fiind RCA ?
Si incompletare , masina din strainate a lovit cealalta masina care pentru a evita o coliziune a cu partea din fata pe contrasens de unde venea cu viteza destul de mare , pe banda 2 masina adusa din strainatate .