Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Imobil de dinainte de casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Imobil de dinainte de casatorie

Buna seara,

In cazul in care vand un imobil dobandit inainte de casatorie, iar banii rezultati din vanzare ii pun la banca - depozit la termen - , in cazul in care ceva merge prost in casnicie si se ajunge la partaj, acesti bani din depozit vor fi ai mei sau se vor imparti cu sotia?

Multumesc frumos.
geo1234, utilizator
Daca achizitionati un alt bun imobil sau mobil (puteti achiztiona si o masina nu numai un imobil) folosind exclusiv banii din vanzarea bunului propriu trebuie sa mentionati in contractul de vanzare cumparare sursa provenientei banilor altfel se va considera bun comun.
Asa este, am postat mesajul la foarte putin timp dupa dvs (20:34-20:36) si nu am apucat sa vad ca deja exista un raspuns la intrebarea mea.

Multumesc mult tuturor. E clar acum.
Daca aveti dovada provenientei banilor nu veti avea probleme.
Daca ea va dovedi ca nu este asa sau ca nu este chiar asa veti avea probleme...