Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere

Buna Ziua,
As dori parerea dvs legat de incheierea unui contract de vanzare cu clauza de intretinere. Se poate stipula in contract suma lunara acordata ca ajutor batranei sau un quantum lunar astfel incat sa nu ne trezim ca va trebui sa efectuam excursii sau tratamente in strainatate! Persoanele in varsta sunt foarte suspicioase de aceea as dori sa fie un contract clar cu conditii exacte legate de pensie , intretinere, locatie ( va fi nevoie sa o iau la mine acasa) . Este posibil ??

Multumesc!!
Interesant, multumesc Joha.In momentul in care se ridica sarcina, apartamentul poate fi vandut ?
As dori sa stiu daca pot vinde apartamantul in timpul vietii doamnei daca ii asigur o alta locuinta, desigur.
In alta ordine de idei, ma intereseaza daca si contractul de renta viagera poate contien o asemenea conditie de " ingrijire la alt domiciliu"
Multumesc!

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Contractul de renta nu inseamna ingrijire niciunde, doar o suma de bani periodic.
Fiind o convenţie a părţilor si fiind vorba de vointa neviciata a acestora, contractul de vanzare-cumparare poate contine o astfel de clauza prin care sa fie prevazuta o anumita suma lunara , cu titlu de intretinere, la care va obligati. O astfel de prevedere nu poate face altceva decat să elimine eventualele neajunsuri ori conflicte ce s-ar putea naste in viitor.
Sumele de bani sunt renta, intretinerea e in natura, in a duce mancare si a duce la medic intretinutul.
@avocatmariapaun
Multumesc!
Insa, dupa cat am citit pe forum , in Noul cod civil exista doar contractul de intretinere, contractul de vanzare cu clauza nu mai este legal.
In aceeasi ordine de idei, as dori un model de contract , exista ?
Multumesc!

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat