avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Unde se depune plangerea penala impotriva ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Unde se depune plangerea penala impotriva procurorului/prim-procurorului ?

Unde trebuie depusa plangerea penala impotriva procurorului si/sau prim-procurorului unui Parchet de pe langa Judecatorie ?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Matache , Avocat 23:12, 7 Martie 2019
In privinta infractiunilor ca luare de mita, escrocherie sau proxenetism procurorul este un simplu cetatean.
nimar a scris:

Da. Multumesc Dle. avocat u.b.i.k. ca ati inteles intrebarea, in primul rand si ca mi-ati raspuns, in al doilea rand.
Totusi va mai intreb :
"daca toti suntem egali in fata legii " conf. disp. art. 16 Constitutie ,
de ce nu pot depune eu direct plangerea la parchetul competent? Si care e parchetul ?


Puteti depune plangerea la Parchetul de pe Langa Curtea de Apel in circumscriptia careia isi desfasoara activitatea. Sfatul meu privitor la Inspectia judiciara era mai mult pentru a va ajuta.

Ultima modificare: Luni, 27 Iulie 2015
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Nu orice greseala sau delasare a unui procuror este fapta penala. Exista cai legale de a indrepta greselile comise de procurori. Sa zicem ca niste procurori au capacitatea de a lucra concomitent doar 100 de dosare si li se atribuie 300 de dosare, dupa ce termina cu 100 de dosare li se mai atribuie 300, s.a.m.d. Care credeti ca va fi urmarea?
Ultima modificare: Marți, 28 Iulie 2015
tgeorgescu, utilizator
Stimate Dle. "tgeorgescu" plangerea penala este o cale legala de a indrepta greselile comise de procurori si mai mult decat atat, de a indeparta de dosarul cauzei acel procuror care comite greseli.

In penal, Dle. "tgeorgescu", procurorul este al doilea( dupa organul de cercetare penala) care poate distruge VIETI !!!

Poate ca ar fi de preferat selectia profesionala si d.p.v.d. al integritatii al procurorilor, fie si prin intermediul plangeriii penale impotriva acestora, decat distrugerea VIETII unui om nevinovat, oricare ar fi acesta(maine puteti fi chiar dvs. !!!) .

Salut principiul American : " Mai bine sa scape 10 oameni vinovati, decat sa condamnam 1 OM NEVINOVAT ! "

P.S. : De ce se complac procurorii in situatia supra aglomerarii cu dosare ? Ce au de castigat ?!.

Alte discuții în legătură

Plangere impotriva unei ordonante de neincepere a urmaririi penale IONELA CIB IONELA CIB Am facut in septembrie 2010 o plangere penala la care am primit raspuns azi si nu sumt multumita . E total ambigua. In plangere eu am spus ca eu am fost ... (vezi toată discuția)
Calea de atac? _Alin_ _Alin_ Ieri am primit Ordonanța de la parchet, mi s-a respins plângerea ca inadmisibila, in temeiul art. 339 C.P.P. Ordonanța a fost emisă chiar de către ... (vezi toată discuția)
Plangere contra unui procuror davidescucostel davidescucostel Buna seara . Daca solutia data de catre un procuror nu este favorabila , unde ne putem adresa pentru cercetari mai ample ? si mai reale .... ? (vezi toată discuția)