Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Unde se depune plangerea penala impotriva ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Unde se depune plangerea penala impotriva procurorului/prim-procurorului ?

Unde trebuie depusa plangerea penala impotriva procurorului si/sau prim-procurorului unui Parchet de pe langa Judecatorie ?
Nu e o alegere a procurorilor, este vorba ca Procuratura dispunde de fonduri limitate si poate angaja doar un anumit numar de procurori, poate oferi doar anumite resurse drept infrastructura, etc., pentru ca atat primeste de la buget. Deci resursele sunt limitate si nu se poate face din rahat bici.
Ce a facut acest procuror sau prim-procuror ? A ascuns probe martori sau a pus sub urmarire penala un om care nu a comis acele fapte ?
O astfel de plângere penală îndreptată împotriva unui magistrat se depune la Secția de Investigare a Magistraților din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.
Reglementarea juridică în acest sens este extrem de recentă.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj