Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ma obliga sa renunt la preaviz desii sunt concediata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ma obliga sa renunt la preaviz desii sunt concediata cu 65.1

Firma la care lucrez m-a instiintat ca se va desface contractul de munca cu 65.1 dar cu conditia sa dau eu o declaratie prin care renunt la preaviz.Mai am dreptul la somaj daca fac asta? Am inteles ca angajatorul e cel care decide daca acorda preaviz sau nu .Cum ar trebuii incheiata CIM cu 65.1 fara preaviz? Sunt de acord sa nu mai am preaviz atat timp cat pot beneficia de somaj. Precizez ca am fost amenintata ca daca nu fac cererea de renuntare la preaviz or sa ma concedieze cu abateri indisciplinare.
mariiuca a scris:

Firma la care lucrez m-a instiintat ca se va desface contractul de munca cu 65.1 dar cu conditia sa dau eu o declaratie prin care renunt la preaviz.Mai am dreptul la somaj daca fac asta? Am inteles ca angajatorul e cel care decide daca acorda preaviz sau nu .Cum ar trebuii incheiata CIM cu 65.1 fara preaviz? Sunt de acord sa nu mai am preaviz atat timp cat pot beneficia de somaj. Precizez ca am fost amenintata ca daca nu fac cererea de renuntare la preaviz or sa ma concedieze cu abateri indisciplinare.

Parerea mea este ca : indiferent de intorsatura care o va lua situatia dumneavoastra, mai ales in cazul in care angajatorul va forteaza mana si va ameninta cu anumite chestii, parerea mea este sa nu il ascultati, sa i spuneti sa faca ceea ce vrea sa faca pentru ca : 1. legea muncii prevede in acest moment nult mai multe drepturi pentru angajat decat pentru angajator. 2. orice decizie a angajatorului poate fi atacata in justitie. 3. indiferent de ceea ce va scrie in cartea dv de munca angajatorul in momentul in care tribunalul declara ca a fost un abuz, acea decizie a angajatorului este propria-i condamnare. Tineti cont desi in romania totul este posibil pt cei ce au bani .... nu uitati ca BUTURUGA MIKA RASTOARNA CARUL MARE. Mult success, si cat mai mult curaj va doresc, pentru ca ... se poate... personal am rasturnat un sistem de genul in care sunteti dv. si ... ma simt excelent.
:offtopic:Stimata doamna/domnisoara vorovenci. Daca editezi mesajele eronate pe care le scrii, pare ca stii, intr-adevar. Din pacate, se observa ca le-ai editat dupa ce am scris eu. Si nu stiu daca ai aflat scopul acestui forum: sa informezi corect persoanele care cer ajutor. Daca nu stii, mai bine nu mai scrie. Nu crea discutii inutile. E deja prea mult.
nickhost a scris:

mariiuca a scris:

Firma la care lucrez m-a instiintat ca se va desface contractul de munca cu 65.1 dar cu conditia sa dau eu o declaratie prin care renunt la preaviz.Mai am dreptul la somaj daca fac asta? Am inteles ca angajatorul e cel care decide daca acorda preaviz sau nu .Cum ar trebuii incheiata CIM cu 65.1 fara preaviz? Sunt de acord sa nu mai am preaviz atat timp cat pot beneficia de somaj. Precizez ca am fost amenintata ca daca nu fac cererea de renuntare la preaviz or sa ma concedieze cu abateri indisciplinare.

Parerea mea este ca : indiferent de intorsatura care o va lua situatia dumneavoastra, mai ales in cazul in care angajatorul va forteaza mana si va ameninta cu anumite chestii, parerea mea este sa nu il ascultati, sa i spuneti sa faca ceea ce vrea sa faca pentru ca : 1. legea muncii prevede in acest moment nult mai multe drepturi pentru angajat decat pentru angajator. 2. orice decizie a angajatorului poate fi atacata in justitie. 3. indiferent de ceea ce va scrie in cartea dv de munca angajatorul in momentul in care tribunalul declara ca a fost un abuz, acea decizie a angajatorului este propria-i condamnare. Tineti cont desi in romania totul este posibil pt cei ce au bani .... nu uitati ca BUTURUGA MIKA RASTOARNA CARUL MARE. Mult success, si cat mai mult curaj va doresc, pentru ca ... se poate... personal am rasturnat un sistem de genul in care sunteti dv. si ... ma simt excelent.

Va impartasesc parerea dle Nickhost!...fiecare salariat asre drepturi si obligatii.Din pacate , nu toti isi cunosc drepturile si accepta ca un exemplu speta intalnita....
Am mentionat cele 2 variante , intru-cat nu cunosc tot continutul problemei....In speta este vorba de art 65.1CM....este corect ca trebuie sa aveti si stagiul de cotiare mentiont de D-na Pakos , insa in topic se pune problema concedierii si a modalitatii de realizare a acesteia....
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
Ar fi bine sa rastoarne buturuga mica carul mare, doar aici carul mare are rude peste tot, de la primarie, prefectura, guvern. Cred ca m-as lupta cu morile de vant. Este de apreciat atitudinea dumnevoastra domnule Nickhos t=D>.
Daca ar declara concediarea cu 20 zile mai devreme,incat azi sa fie ultima si de preaviz, firma are timp sa isi depuna actele necesare acestei concedieri mai departe? Nu stiu exact care este procedura.Cred ca asa as impaca pe toata lumea.. oarecum.
Din discutiile purtate dvs. trebuie sa retineti urmatoarele:
1. Nu semnati nici o declaratie de renuntare la preaviz ca nu este legal, asa cum v-a spus colrgul meu, @Edbah.
2. Lasati pe angajator sa faca cum doreste el pentru ca astfel va gresi si va plati pentru asta, cu toate pilele si relatiile lui.
3. Daca vreti sa scapati mai repede de necaz puteti semna comunicarea preavizului antedatata si... gata. Dar fiti atenta in decizia de concediere ca acesta sa se faca cu art.65 din Codul muncii, altfel nu puteti primi indemnizatie de somaj!