Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... "copilul meu ,dar pe numele altuia"
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

"copilul meu ,dar pe numele altuia"

am avut o relati cu o femeie casatorita de aproximativ 3ani ,din care a rezultat si un copil, greu este ca nu am putut sa declar eu copilul ,nu ca nu as fi vrut,dar m-am luat dupa ea ca e mai bn sa le zica ea alor ei ,si uite asa a trecut timpu fata a ajuns la un an si noua luni ,s-a aflat de aflat dar tot nu a divortat! am inceput sa vad fata din ce in ce mai rar din cauza familiei ei si vreau sa stiu daca pot cere in instanta stabilirea paternitatii copilului, mentionez ca ea nu a negat ca ar fi copilul meu! VA MULTUMESC
dar daca gheorghe ar spune ca are un copil cu nevasta lu vasile si vasile sau nevasta lui nu misca un deget, iar gheorghe nu vrea sa ramana nepasator situatiei, atunci de ce nu poate chema in instanta sa ceara dreptul de parinte demonstrand cu testul de paternitate acesta fiind clar in favoarea lui???!!! in concluzie ajungem tot la legi.......sa speram insa ca intr-un final toata lumea va fi multumita..., (va multumim ca nu ati ramas nepasatori acestui topic)
Imi cer scuze ca postez pe acest topic dar e inutil sa mai deschid altul, problema mea e aceeasi .Am o fetita care acum are 10 ani, a fost copil din afara casatoriei, ,sotul de atunci a facut tagada paternitatii si copilului i s-a pus pe certificatul de nastere liniuta mult dorita la numele tatalui .Eu sunt recasatorita cu cetatean strain,as dori sa stiu daca in conditiile in care nu exista tata practic in fata legii pentru acest copil, ar putea sotul meu printr-o declaratie ca accepta paternitatea ( desi nu el e tatal biologic) sa devina tatal legal? .Vrem sa evitam un proces lung de adoptie.Ce ma sfatuiti?
inca o intrebare va rog, exista un termen limita de a depune acea tagada de paternitate??? adica pana la o varsta anume a copilului? va multumesc!!!:hm:
tareghimihaela75 a scris:

Imi cer scuze ca postez pe acest topic dar e inutil sa mai deschid altul, problema mea e aceeasi .Am o fetita care acum are 10 ani, a fost copil din afara casatoriei, ,sotul de atunci a facut tagada paternitatii si copilului i s-a pus pe certificatul de nastere liniuta mult dorita la numele tatalui .Eu sunt recasatorita cu cetatean strain,as dori sa stiu daca in conditiile in care nu exista tata practic in fata legii pentru acest copil, ar putea sotul meu printr-o declaratie ca accepta paternitatea ( desi nu el e tatal biologic) sa devina tatal legal? .Vrem sa evitam un proces lung de adoptie.Ce ma sfatuiti?

De putut se poate desi nu ar fi chiar legal
Dar poate ca asa ar fi in interesul suprem al minorului.
Parerea mea ar fi sa stati locului intrucat apoi ati putea avea probleme in caz de divor prin alta tara.
Multumesc mult de raspuns.Deci sa inteleg ca singura teama ar fi un eventual divort.Toate sunt posibile pe lumea asta dar un divort de sotul actual e putin probabil.Avem ceva ani de casnicie reusita si doi copii impreuna,as vrea sa trec si fetita mea din prima casnicie pe numele lui s afie toti trei fratii cu acelasi nume.Daca imi spuneti va rog cum as putea sa fac acea declaratie de paternitate sau cum se umeste si unde o depun,va sunt recunoscatoare.