avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale angajat si pfi
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

angajat si pfi

Buna ziua,

Datele problemei sunt urmatoarele:- sunt angajat la o firma
- vreau sa-mi deschid pfi sau pfa

Intrebarile sunt :1.CASS se achita si in calitate de pfi sau pfa sau se tine cont ca le platim atat eu cat si angajatorul in calitate de angajat.
2 Ce taxe si impozite as avea de achitat in calitate de pfi si pfa.


Cel mai recent răspuns: Samoila Georgeta P.F.A. , Consilier juridic 21:31, 18 Iulie 2009
Eu nu :">.
Am un PFA si sunt angajat la o firma, unde sunt si asociat. Obligatiile privitoare la sanatate si pensie le platesc la firma unde sunt asociat, conform salariului de incadrare. Ca PFA, mai am vreo obligatie catre casa de pensii si sanatate?
aveti aceasta obligatie deoarece rezulta dintr/un raport juridic separat.
Daca veti avea "n" contracte de munca pentru fiecare veti plati contributiile sociale.
Imi permit sa contrazic opinia anterioara.

Asa cum am aratat in mesajul anterior, si am redat art, resp din lg 19, asigurarea la pensie nu este necesara si pe PFA daca aveti un contract de munca.

grace_r a scris:

Asa cum am aratat in mesajul anterior, si am redat art, resp din lg 19, asigurarea la pensie nu este necesara si pe PFA daca aveti un contract de munca.

Doamna, ce intelegeti prin "asigurarea la pensie"? :wassat:

Persoanele prevazute la art. 5 din Legea nr. 19/2000 sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii. Asta inseamna ca sunt obligate sa achite CAS.

Celor de la art. 5, pct. I, II si III le retine si plateste CAS angajatorul, care depune la Casa de Pensii declaratia nominala.
Cei prevazuti la art. 5, pct. IV si V sunt obligati sa se asigure pe baza declaratiei de asigurare, cu exceptia cazului in care se regasesc si intr-una din situatiile reglementate prin art. 5, pct. I, II sau III, caz in care cel care are calitatea de angajator depune declaratia nominala.

Asta ati vrut sa spuneti? :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Art. 5. - (1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă şi funcţionarii publici;

IV. persoanele care se află în una dintre situaţiile următoare:@

d) persoane autorizate să desfăşoare activităţi independente;


Prin "asigurate obligatoriu" eu nu inteleg decat ca trebuie sa contribui...daca gresesc astept si alte opinii.

Alte discuții în legătură

Pfa - cas valy_c valy_c Buna Ziua, Am avut un PFA din 2008 pana in 10 iunie 2010, cand mi-am suspendat activitatea pentru ca am intrat in concediu ingrijire copil. Am fost angajata ... (vezi toată discuția)
Pfa asigurari sociale george16 george16 am si eu un pfa de un an de zile ,profesii liberale ,in sistem real ,inregistrat la registrul comertului,administratia financiara ,la care ... (vezi toată discuția)
Declaratie de asigurare (pfa si angajat) Vreau.SaStiu Vreau.SaStiu Bun gasit ! Sunt inginer constructor angajat cu contract de munca permanent la o firma de profil. Mai am si o autorizatie de PFA in calitate de expert in ... (vezi toată discuția)