Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata datorie intretinere a fostului proprietar, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata datorie intretinere a fostului proprietar, posibilitate de recuperare

Buna ziua,

Am cumparat un apartament de la banca, executat silit in luna mai 2013. Executorul mi-a comunicat ca acesta este liber de sarcini conf. art. 518 CPC.
Ulterior am aflat ca fostul proprietar are datorii la intretinere de 6800 lei.
In luna august am gasit sa vand apartamentul si am solicit administratiei o adeverinta cu datoriile fostului proprietar fata de asociatie.
Acestia mi-au comunicat ca acesta datoreaza suma de 6800 lei si ca acestia s-au judecat cu fostul proprietar si ca este intocmit si un dosar de executare la un executor din oras.
Am solicitat acestora sa-mi elibereze o adeverinta precum apartamentul are datoriile platite, aceasta adeverinta fiindu-mi necesara la notar in vederea vanzarii apartamentului.
Acestia mi-a comunicat ca nu imi elibereaza pana nu achit datoria fostului proprietar.
Administratorul vine cu o lege 230/2007 art 20. care trateaza o situatie de instrainare a imobilelor.
Am preferat sa achit datoria fostului proprietar ca sa pot vinde apartamentul.
Mentionez ca executorul nu au inscris somatia de plata in cartea funciara.

Ma puteti ajuta va rog cum pot recupera suma platita in numele fostului proprietar? Ma pot indrepta impotriva asociatiei cu actiune in pretentii?

Va multumesc anticipat.
Asociatia a procedat pragmatic: datoria trebuia recuperata.
cyan a scris:

Atata timp cat ati considerat sa platiti de bunavoie debitul fostului proprietar catre asociatia de proprietari pentru a instraina apartamentul nu cred ca va veti mai recupera banii.

Platitorul debitului are castig de cauza sa obtina solutie judecatoreasca favorabila,atat timp cat face dovada ca debitul apartine perioadei anterioare achizitiei bunului imobil
De altfel,initiatorul topicului putea apela si la disp
L nr 230/2007 Art. 20
(1) Proprietarii care îşi înstrăinează apartamentele sau spatiile cu altă destinatie decât
aceea de locuintă sunt obligati ca la întocmirea formelor de înstrăinare să facă dovada
achitării la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari.
(2) Notarii publici nu vor autentifica actele de înstrăinare fără o adeverintă din partea
asociatiei de proprietari, care să reprezinte dovada achitării la zi a cotelor de contributie
la cheltuielile asociatiei de proprietari, eliberată în original sub semnătura preşedintelui
şi a administratorului asociatiei de proprietari, cu precizarea numelui şi prenumelui
acestora, şi cu ştampila asociatiei de proprietari. Actele de înstrăinare încheiate cu
nerespectarea acestei obligatii sunt nule de drept.
(3) În cazul existentei unor datorii către asociatia de proprietari, înstrăinarea
proprietăŃii se poate face numai dacă se introduce în contract o clauză privitoare la
preluarea datoriilor de către cumpărător.

ynocentta a scris:

(3) În cazul existentei unor datorii către asociatia de proprietari, înstrăinarea
proprietăŃii se poate face numai dacă se introduce în contract o clauză privitoare la
preluarea datoriilor de către cumpărător.

In contractul de v/c in mod sigur nu a fost introdusa nicio clauza privitoare la preluarea datoriilor de catre cumparator atata timp cat acesta nu a avut cunostinta despre datorii.

Vinovat de situatie este executorul pentru ca nu a instiintat cumparatorul despre litigiul cu AP, este greu de crezut ca acesta nu cunoastea nimic despre datoriile proprietarului pe are il executa.

Din toata "afacerea" in castig a iesit asociatia care si-a recuperat datoria.
Si cum apartamentul a fost achizitionat la un pret inferior pietei si vandut la un pret superior care in mod sigur acopera si datoria fostului proprietar nu ii ramane utilizatorului decat sa o apuce pe calea instantei de judecata ptr recuperarea banilor. Daca din vanzare nu s-ar fi acoperit si datoria atunci achizitorul nu ar fi platit debitul ptr a putea vinde. Castigi,pierzi, negustor te numesti!
Este suspect aspectul ca daca asociatia de proprietari,in termen legal ar fi aplicat disp art 51 din L nr 230/2007 instituirea privilegiului imobiliar,la momentul licitatiei,executorul judecatoresc ar fi trebuit sa detina pe exetrasul de carte funciara 2 somatii de la banca si de la asociatia de proprietari
Exista si varianta ca procesul asociatiei de proprietari sa se fi solutionat dupa ce executorul judecatoresc a solicitat relatii la autoritati

Dumneavoastra ati cumparat un bun liber de sarcini. Datoria este a fostului proprietar si acum cade in sarcina asociatiei - membrii asociatiei vor achita datoria cu totii, dar NU dumneavoastra. Trebuie sa va judecati cu asociatia pentru ca dumneavoastra nu aveti datorii. Cautati un avocat si discutati. Daca platiti datoria nu mai vedeti in veci vre-un ban.