Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizia de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizia de concediere

Din partea angajatorului semnatura cui trebuie sa figureze pe decizia de concediere ? Fara aceste semnaturi este valabila ?
Care este temeiul legal al contestatiei?
Nu stiu,dar presupun faptul ,ca daca persoana de la resurse umane a semnat pentru luare la cunostiinta si punere in aplicare ,nu poate ea sa aduca decizia respectiva in calitate, sau ca delegata cu atributii in acest sens . In acest caz , presupun , ar fi o hoarare luata si pusa in aplicare de una singura . Astfel ,cu cea mai mare usurinta,ar putea avea loc un abuz. Sau poate si este .
Atunci vorbiti cu conducatorul unitatii sa va confirme sau infirme veridicitatea deciziei.
E mai simplu decat sa mergeti in instanta, nu?