avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort: Pasul 0
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort: Pasul 0

am cazut de acord, in privat! s-a decis, divortam... nu avem nimic de impartit, am implinit si anul...

ce avem de facut?
cat costa?
daca suntem AMANDOI de acord cu acest divort si nu avem nimic de impartit, ne mai trebuie avocat?
vrem sa terminam cat mai repede, si fara prea multa bataie de cap.

multumesc pentru atentie
Vali
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 20:07, 8 August 2009
Daca domiciliile lor nu sunt in raza teritoriala a acelkei judecatorii, depuneti cererea la domiciliul paratului.
multumesc pentru raspuns, dar care e paratul daca suntem de acord?
Daca tot sunteti de acord....atunci o sa ajungeti la o intelegere cu sotul unde sa depuneti cererea: la una din judecatorie in care unul dintre soti isi are domiciliul sau la instanta unde sotii isi au resedinta comuna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura divort Luana Sanziana Luana Sanziana Puteti sa-mi spuneti, va rog frumos, ce trebuie exact facut pentru un divort amiabil - ambele parti sunt de acord sa divorteze si fara pretentii unul de la ... (vezi toată discuția)
Divort dupa 3 luni ByOn ByOn buna seara . am o intrebare scurta .se poate divorta dupa 3 luni de casatorie daca nu au copii si nu a nimic de impartit? (vezi toată discuția)
Divort horodni horodni In cazul in care ambii soti sunt de acord sa divorteze si exista un copil major ca rezultat al casatoriei, care este cea mai simpla modalitate de divort ? ... (vezi toată discuția)