Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... CERERE DE REEXAMINARE A MASURII REDUCERII ONORARIULUI
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

CERERE DE REEXAMINARE A MASURII REDUCERII ONORARIULUI

La solicitarea avocatului, mandatar al contestatorilor, mi s-a pus în vedere să detaliez toate cheltuielile care constituie decontul lucrării dispuse în cauză, am depus o notă justificativă cu privire la onorariul solicitat. Urmarea: avocatul a depus cerere de diminuarea onorariului, eu depun cerere de reexaminare a măsurii reducerii onorariului.
Care este temeiul de drept al acestei solicitării, în condițiile în care NCPC nu prevede nimic special în acest sens.
gabriela_bejinariu a scris:

De fapt avocatul a contestat in special timpul alocat studierii dosarului, in conditiile in care la dosar exista doua cereri de studiu. Trebuie sa precizez cum de altfel am mentionat si in cererea de reexaminare a masurii de diminuare a onorariului ca toata documentatia a fost pusa la dispozitia mea in format electronic si faptul ca la dosar sunt doar 2 cereri de studiu este irelevant. Una peste alta instanta mi-a pus in vedere sa indic temeiul de drept al cererii de reexaminare si m-am blocat in NCPC nu prevede nimic in acest sens.

Temeiul este unul general, in sensul ca expertul are aceleasi drepturi ca si martorul. E de bun simt ca daca ti se diminueaza onorariul sa ai dreptul sa faci contestatie. Problema este alta insa: judecatorul a considerat temeinica masura, mai ales ca orice consultare a dosarului este si supravegheata video. Unii experti trec pe cererea de consultare intervalul orar din acest motiv.

Daca ati avut 2 consultari, programul la consultari e 9-14 si d-voastra ati trecut 20 de ore de consultare, e logica masura...faptul ca ati citit documente ca sa puteti efectua expertiza cred ca trebuia incadrata la timp de studiere a materialului transmis de parti in apararea lor, nu la consultare dosar. In dosar exista posibilitatea sa nu existe nimic din ce e de consultat pentru efectuarea expertizei. Exemplu: dau un fost salariat in judecata pentru lipsa inventar si recuperare prejudiciu; la dosarul din instanta nu sunt documente in acest sens, dar se solicita proba cu expertiza. Cand mergi la firma, constati ca ai de studiat 120 de dosare...
A nu se confunda dosarul din instanta cu dosarele contabile.
adema1980, utilizator