Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sulte nesolicitate, prescriere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sulte nesolicitate, prescriere

La data de 1 decembrie 2010 se emite hotararea judecatoreasca in dosar de partaj cu stabilirea unor sulte datorate. Beneficiarii sultelor nu ataca hotararea in nici un fel si nici nu solicita sultele, deci nu se executa silit creantele. La ce data s-a prescris dreptul de a cere aceste sulte ?
In cazul in care nu sunt prescrise sultele si vreau sa fac prima carte funciara si intabularea nu se mentioneaza in ea sumele respective ca datorii ?
Vorbim despre doua variante de prescriere in 2014... nu inteleg, ne dati date de prescriere si ele nu sunt reale? Facem teste?
Daca discutam ca sunt prescrise in 2014... cum sa nu fie prescrise?
noi aici ne dam cu parerile pe forum, daca doriti un sfat concret, la obiect, mergeti la un jurist.