Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legalitatea urmatoarei situatii de la o asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legalitatea urmatoarei situatii de la o asociatie de proprietari - salarii decise de comitet

Daca este legala remunerarea unui presedinte de asociatie proprietari si cenzor in conditiile in care:
1) Nu s-a stabilit nivelul de salarizare presedinte-cenzor in adunarea generala asa cum prevede legea 230/ 2007 ( nu e cuprins in hotararea ad. gen) ci ulterior de catre comitet. Adunarea a avut loc in februarie 2014 iar salariul a fost marit periodic pana azi de catre comitet fara a fi instiintati proprietarii.Anul acesta inca nu au facut ad. generala.
2) Asta in situatia in care nu suntem o asociatie care sa beneficieze de venituri adiacente.
3)Modul in care se pot recupera acesti bani.E important!!!
:((
4) Rog raspuns pe adresa de email mugurel.puscas@yahoo.com . E urgent!
Multumesc mult!
MugurelPuscas, utilizator
Presedintele e platit cu contract de mandat! Legea spune clar ca " platit cu contract de mandat, conform hotararii adunarii generale, la data adoptarii bugetului de venituri si cheltuieli ". Dar comitetul nu poate lua decizia majorarii in cursul anului. Nu e cuprins in procesul verbal cuantumul pentru presedinte si cenzor. Pentru restul personalului e ok. DAR, PAREREA MEA, pentru presedinte si cenzor trebuia stabilit cuantumul transparent de adunarea generala.

Gospodarirea e defectuoasa! De asemenea adunarea generala pentru anul in curs o tin abia luna aceasta...Cea care trebuia tinuta in primele 3 luni. Cum au platit presedintele pe acest an?...:D
Adriantot, moderator
E bine ca aveti macar acum adunarea generala. Cu aceasta ocazie discutati toate aceste aspecte. Propuneti alti oameni in comitet, alt presedinte..., autopropuneti-va in functia de presedinte iar daca membrii asociatiei au incredere in dumneavoastra deveniti presedinte. Din aceasta pozitie o sa puteti gospodari asociatia corect, o sa puteti convoca adunarea generala conform legii, o sa prevedeti in BVC acea anvelopa salariala s.a.m.d.
Sigur ca impreuna cu noii membri ai comitetului, cu cenzorii o sa aveti posibilitatea sa verificati documentele din perioada anterioara si vedeti daca sunt probleme.
Succes!