avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la notar cu 2 copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la notar cu 2 copii minori

Buna seara.
Am hotarat amiabil cu sotia sa divortam la notar. Am fost de acord ca domiciliul copiilor sa fie la actuala locuinta si sa platesc 1/3 din venit ptr. cei doi copii minori.
Problema este ca locuinta a fost dobandita in timpul casatoriei prin credit "Prima casa". Pe 16 noiembrie trebuie sa semnam la notar, intrebarea este : eu sunt obligat de la aceasta data sa parasesc locuinta comuna , unde am si domiciliul ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: soso39 , utilizator 08:26, 8 Noiembrie 2015


Trebuia sa specific acest lucru la notar ? Se poate face si la semnarea divortului ?
Eu am unde sa ma duc, am o garsoniera dobandita inaintea casatoriei, dar nu vreau sa plec pana nu rezolva cu ratele la banca (sa gaseasca girant ca sa preia rata) si i-am cerut 50% din ratele platite pana in prezent, lucru cu care nu este de acord si vrea sa facem partaj.
Ea vrea ca eu sa parasesc repede casa ptr. a o aduce pe mama si sora ei care au ceva probleme.
Ultima modificare: Duminică, 8 Noiembrie 2015
gi-jane2, moderator
Va rog, când răspundeți, apăsați pe butonul " răspunde", nu pe " citeaza".
Nu trebuie sa specificați nimic, nicăieri. Pur și simplu va anunțați sotia ca nu plecați, dacă nu vreți.

Ultima modificare: Duminică, 8 Noiembrie 2015
gi-jane2, moderator
Multumesc si scuze va rog

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parasire domiciliu? nellivan nellivan Sunt casatorit de 17 ani, doi copii si avem un apartament cumparat in rate pe 24 ani Sotia vrea sa plece de acasa , vrea sa divorteze si vrea sa renunte la ... (vezi toată discuția)
Sotia a parasit caminul conjugal! sorinacio sorinacio Nu am batut-o , nu i-am facut nimic rau, asa a hotarat ea , sa plece cu unul mai tanar, ce pot face, trebuie sa anunt politia? nu am mai tinut legatura cu ea, ... (vezi toată discuția)
Divort turelu turelu Sunt casatorit din 2004 si detin, impreuna cu sotia, un apartament cumparat prin prima casa. Eu am avut o locuinta inainte de casatorie pe care am vandut-o si ... (vezi toată discuția)