Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la notar cu 2 copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la notar cu 2 copii minori

Buna seara.
Am hotarat amiabil cu sotia sa divortam la notar. Am fost de acord ca domiciliul copiilor sa fie la actuala locuinta si sa platesc 1/3 din venit ptr. cei doi copii minori.
Problema este ca locuinta a fost dobandita in timpul casatoriei prin credit "Prima casa". Pe 16 noiembrie trebuie sa semnam la notar, intrebarea este : eu sunt obligat de la aceasta data sa parasesc locuinta comuna , unde am si domiciliul ?
Multumesc

Trebuia sa specific acest lucru la notar ? Se poate face si la semnarea divortului ?
Eu am unde sa ma duc, am o garsoniera dobandita inaintea casatoriei, dar nu vreau sa plec pana nu rezolva cu ratele la banca (sa gaseasca girant ca sa preia rata) si i-am cerut 50% din ratele platite pana in prezent, lucru cu care nu este de acord si vrea sa facem partaj.
Ea vrea ca eu sa parasesc repede casa ptr. a o aduce pe mama si sora ei care au ceva probleme.
gi-jane2, moderator
Va rog, când răspundeți, apăsați pe butonul " răspunde", nu pe " citeaza".
Nu trebuie sa specificați nimic, nicăieri. Pur și simplu va anunțați sotia ca nu plecați, dacă nu vreți.

gi-jane2, moderator
Multumesc si scuze va rog