Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare pentru grupa speciala de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare pentru grupa speciala de munca

Buna! Ma numesc Gheorghe si am varsta de 55 de ani si 3 luni. Am lucrat 21de ani si 8 luni in conditi speciale de muca si 12 ani in grupa a II-a de munca avand un stagiu de cotizare de 34 de ani. Doresc sa stiu cand pot sa ma pensionez? Multumesc anticipat!
Gabriela Pintea a scris:

nickhost a scris:

Parerea mea de este ca : casa de pensii nu iti ofera informatii despre vecinu cand mergi sa i intrebi de problema proprie, iar personalizate se refera la faptul ca la casa de pensii i se poate face un calcul in functie de datele ce le detine.
Incercam sa ofer o idee, si dupa cum este expus clar in regulament : Nicio discutie purtata in forum-ul Avocatnet.ro nu poate fi interpretata ca fiind consultanta juridica sau de orice alt fel. In forum nu se stabilesc relatii profesionale intre cel care intreaba si cel care raspunde. Raspunsurile primite in acest forum au doar un scop informativ.

Parerea dvs. nu are nicio legatura cu prevederile legale in vigoare. Iar forumul Avocatnet este dedicat discutiilor pe teme juridice.
Nicio Casa de Pensii nu face calcule personalizate, atributiile acestora fiind stabilite foarte clar prin H.G. nr. 13/2004.

Tot in Regulament sunt mentionate urmatoarele:
2.4. Posturile trebuie sa fie bazate pe argumente, si sa aduca un plus de valoare discutiei. Desigur ca, in mod inevitabil, raspunsurile vor contine o doza de subiectivism datorata interpretarii sau practicii proprii, insa ne-am dori sa nu sustii pozitii categorice fara sa aduci argumente in acest sens.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

:offtopic: @Gabriela Pintea
Va multumesc pentru atentia cu care incercati sa raspundeti omului, insa se pare ca deja discutia a degenerat putin si ati ajuns sa imi oferiti consultanta
Adeverinta

- 01 .05.1985 - 01.40.2001 grupa I de munca in procent de 100% in baza prevederilor Ordinul 50/90 Anexa 1 pct. 21 si HCA 45512 /90
activitate care se gaseste la pozitia 25 A din anexa nr 1 la Legea nr 226/2006 proivind incadrarea unor locuri de munca in conditii speciale.
Societatea se regaseste la pozitia 108 din anexa nr2 la legea nr 226 /2006

Multumesc ca incercati sa ma ajutati orice ajutor e bine venit avand in vedere a cei de la casa de pensii m-au purtat pe drumuri de un an si ceva si acum se contrezic.
echo a scris:

Buna! Ma numesc Gheorghe si am varsta de 55 de ani si 3 luni. Am lucrat 21de ani si 8 luni in conditi speciale de muca si 12 ani in grupa a II-a de munca avand un stagiu de cotizare de 34 de ani. Doresc sa stiu cand pot sa ma pensionez? Multumesc anticipat!

Date generale: Avand in vedere ca sunteti nascut in 1954, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Pentru fiecare an intreg lucrat in grupa I de munca se adauga stagiului realizat de cotizare un spor de 6 luni iar pentru fiecare an intreg lucrat in grupa a II-a de munca, 3 luni.
Pentru cei 15 ani intregi lucrati in grupa I stagiul adaugat este de 7 ani si 6 luni, iar pentru cei 12 ani lucrati in grupa a II-a stagiul adaugat este de 3 ani. In total aveti un stagiu realizat de 44 ani si 6 luni.
Atentie! Perioadele asimilate stagiului de cotizare nu sunt avute in vedere la acordarea pensiei anticipate sau a pensiei anticipate partiale.

Varsta standard de cotizare:
1. Intrucat conditia stagiului de cotizare este realizata, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 56 de ani si 7 luni, avand in vedere reducerea pentru cei 15 ani lucrati in grupa I de munca, potrivit art. 167, ind. 1 din Legea nr. 19/2000.
Atentie! Aceasta reducere nu se cumuleaza cu alte reduceri prevazute in Legea nr. 19/2000 sau in legi speciale si este cea mai avantajoasa pentru dvs.
2. Peste aproximativ 6 luni veti depasi stagiul complet de cotizare cu 10 ani, ceea ce va permite, la finalul acestui an, sa solicitati pensie anticipata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea a scris:

echo a scris:

Buna! Ma numesc Gheorghe si am varsta de 55 de ani si 3 luni. Am lucrat 21de ani si 8 luni in conditi speciale de muca si 12 ani in grupa a II-a de munca avand un stagiu de cotizare de 34 de ani. Doresc sa stiu cand pot sa ma pensionez? Multumesc anticipat!

Date generale: Avand in vedere ca sunteti nascut in 1954, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Pentru fiecare an intreg lucrat in grupa I de munca se adauga stagiului realizat de cotizare un spor de 6 luni iar pentru fiecare an intreg lucrat in grupa a II-a de munca, 3 luni.
Pentru cei 15 ani intregi lucrati in grupa I stagiul adaugat este de 7 ani si 6 luni, iar pentru cei 12 ani lucrati in grupa a II-a stagiul adaugat este de 3 ani. In total aveti un stagiu realizat de 44 ani si 6 luni.
Atentie! Perioadele asimilate stagiului de cotizare nu sunt avute in vedere la acordarea pensiei anticipate sau a pensiei anticipate partiale.

Varsta standard de cotizare:
1. Intrucat conditia stagiului de cotizare este realizata, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 56 de ani si 7 luni, avand in vedere reducerea pentru cei 15 ani lucrati in grupa I de munca, potrivit art. 167, ind. 1 din Legea nr. 19/2000.
Atentie! Aceasta reducere nu se cumuleaza cu alte reduceri prevazute in Legea nr. 19/2000 sau in legi speciale si este cea mai avantajoasa pentru dvs.
2. Peste aproximativ 6 luni veti depasi stagiul complet de cotizare cu 10 ani, ceea ce va permite, la finalul acestui an, sa solicitati pensie anticipata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Pana aici am inteles!
Eu nu mai lucrez in conditii speciale din decembrie 2006 de cand am plecat cu ordonanta (salarii compensatorii)acum lucrez in conditii normale. Cu ce schimba asta situatia ?