Forum Discuţii juridice Executare silită Cerere retroactiva cu ani in urma a pensiei de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cerere retroactiva cu ani in urma a pensiei de intretinere

Buna ziua .
Am o intrebare . Fosta sotie poate cere retroactiv de acum cativa ani o datorie ce consta in diferente de plata la pensia de intretinere ?
Daca nu , ce lege ma favorizeaza ?
Sunt executat silit pt o suma ce nu stiu de ea .
Chiar daca ar fi o diferenta ( dar nu suma revendicata ) se poate cere dupa o perioada destul de mare ( adica in ani ) ?
:sorry:
cipair, utilizator
Buna ziua . Va rog sa-mi explicati mai simplu .
Am aflat de executare silita si l-am sunat pe executor pt a afla detalii .
Mi-a spus ca intimata a cerut o suma si stiu eu de unde este , dar nu este nimic scris .
Se poate o executare in functiune , daca nu se poate sustine cu acte acea suma ? Nu este un abuz din partea executorului ?
Mi-a spus executorul ca eu trebuie sa dovedesc ca nu este reala suma .
E ABERANT CE SPUNE .
EU deschid proces de recuperare a unor creante si cel pe care il invinovatesc trebuie sa dovedeasca daca am dreptate sau nu ??????
Nu este un abuz. Lucrurile stau cam cum spune executorul, in sensul ca creditoarea face dovada sumelor prin titlul executoriu, calculul insa ii apartine ei, nu calculeaza executorul.
Executorul nu stie cat i s-a achitat ca sa xcalculeze el.
Ea sustine ca ati achitat suma x si ca mai aveti y. Daca nu considerati calculul corect, dv. faceti dovada ca ati achitat z si mai avetyi doar t de achitat. Nu face partea adversa dovada favorabila dv.
Buna ziua ; Ma puteti lamurii asupra unei situatii ? Va rog foarte frumos .
Am depus o contestatie la executarea silita si mi-a venit raspuns ca trebuie sa platesc o taxa de timbru in valoare de 50 de lei si sa atasez copii acte doveditoare in ceea ce sustin .
Pe adresa , am mai fost informat ca dupa plata taxei urmeaza sa imi calculeze CAUTIUNEA pentru suspendarea executarii silite .
Intrebare : cum se calculeaza CAUTIUNEA ? In functie de ce valoare ?
Daca platesc cautiunea , o recuperez ? Cum ?
Va multumesc .
Recuperati daca veti castiga contestatia. La valoare se calculeaza.
Buna ziua . Pot considera castig , daca demonstrez ca nu este suma reala cea revendicata ?
Cautiunea nu poate fi retinuta de executor ? Chiar daca castig contestatia ?

Cat reprezinta procentual CAUTIUNEA , din valoarea revendicata ? Sau din cat demonstrez eu ca reprezinta valoarea reala ?
Aplauda
gi-jane2, moderator