avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare

Ca functionar public cu studii superioare pot promova in clasa folosindu-ma de H.G 611/2008 art. 144 si de Ordinul ANFP nr.10280/2008 privind Regulamentul cadru privind examenul de promovare in clasa a functionarului public? Am 3 ani vechime ca personal contractual si nu demult am devenit functionar public.
Cel mai recent răspuns: ContSters96208 , utilizator 08:31, 29 Iulie 2009
Am avea nevoie de ceva mai multe detalii: Cand ati fost numit/a in functia publica? Ce functie aveti acum? Data ultimei promovari sau avansari in functie? Daca specializarea dumneavoastra obtinuta in urma Licentei este in concordanta cu activitatea desfasurata in cadrul institutiei?
Ultima modificare: Joi, 23 Iulie 2009
ContSters46197, utilizator
In 2005 am dat concurs la Primarie pentru ocuparea unui post de personal contractual in compartimentul de evidenta a persoanelor. In iunie 2009 am trecut de la personal contractual la functionar public (referent III principal 3). Am terminat facultatea de Stiinte Economice si Administratie Publica in anul 2005 iar profesia mea este de economist.
Da . Luati legatura cu Resursele Umane din institutia dumneavoastra. Puteti promova in clasa conform art 144 din HOTÃRÂREA nr. 611 din 4 iunie 2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea şi dezvoltarea carierei funcţionarilor publici.
Vedeti si ORDINUL nr. 10280 din 7 octombrie 2008 privind aprobarea Regulamentului-cadru pentru organizarea si desfasurarea examenului de promovare în clasa a functionarilor publici încadrati pe functii publice cu nivel de studii inferior, care absolva o forma de învatamânt superior de lunga sau de scurta durata în specialitatea în care îsi desfasoara activitatea
Multumesc foarte mult. O zi buna va doresc.
Am facut la resurse umane o cerere de promovare in clasa folosindu-ma de Ordinul ANFP nr. 10280/2008 art. 1 alin. (1). ,H.G 611/2008 art.144 alin (1) (2) si Legea 188 /1999 (republicata) art.68, iar de la resurse umane mi s-a spus ca in urma consultarii cu persoana de la ANFP care arondeaza jud Botosani (cel din care fac parte ), s-a ajuns la concluzia ca eu am terminat studiile superioare inainte sa fiu functionar public si nu mi se poate aplica legea si mie. Nu inteleg !!!! Conteaza faptul ca licenta am luat-o cand eram personal contractual si nu functionar public? Mai trebuie sa fac inca 5 ani de facultate cat sunt functionar public ca sa pot primi aceasta promovare? E absurd! Va rog lamuriti-ma !

Alte discuții în legătură

Promovare functionar public rosemary rosemary Buna ziua Sunt angajata in administratie publica din 2007, in functia de referent gradul III (casier) pe studii medii, si anul acesta am absolvit Facultatea ... (vezi toată discuția)
Raport final promovare in clasa klaudia772001 klaudia772001 Conform ordinului 10280/2008 se trimite ANFP-ului raportul final al examenului de promovare in clasa a functionarului public in original. Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Promovare in clasa carmen67 carmen67 Un angajat la serviciul Evidenta populatiei poate solicita participarea la examenul de promovare in clasa anexand cererii ca si documente justificative diploma ... (vezi toată discuția)