Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de risc maternal, probleme mari cu angajatorul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de risc maternal, probleme mari cu angajatorul

Buna seara,

Sunt o gravida in saptamana a 15-a. Sunt angajata de apox. 6 luni de zile la actualul angajator. Medicul specialist mi-a racomandat concediu de risc maternal (cu adeverinta care mentioneaza risc de avort).
Am urmat toti pasii pentru a obtine acest concediu, dar de la medicina muncii, nu mi s-a recomandat, s-a trecut in acea informare, modificarea programului de munca. Angajatorul, de cand am informat situatia mea (am informat in scris, legal, etc.), a facut tot posibilul ca eu sa-mi dau demisia. Vreau sa spun ca m-au tinut 12 ore la servici, in picoare, m-au stresat psihic (au tipat la mine, m-au pus sa muncesc mai mult, etc.). Din cauza asta am ajuns de 2 ori pana acum la urgente (din cauza durerilor), chiar si atunci deabia m-au lasat sa plec din timpul programului ( pana cand nu m-au vazut ca aproape cad jos, nu m-au lasat sa plec). In concluzie, este genul de angajator care nu respecta gravidele si ar face orice ca sa renunt si sa imi dau demisia.
Intreabarea mea este, ce as putea sa fac ca sa obtin concediul de risc maternal? pot sa obtin de la un psiholog concediu, sau ce posibilatati exista? Mentionez ca dupa toate cele intamplate, eu momentan sunt in concediu medical, de la medicul specialist, dar acesta se termina curand si nu mai pot sa obtin altul.
Va multumesc
Pentru probleme legate de sarcină (amenințare de avort etc) NU trebuia acordat concediu de risc maternal. Dacă se sesizează cei de la casa de pensii, medicul de medicina muncii e bun de plată.
În situația dumneavoastră trebuia acordat concediu medical pentru boală obișnuită (afecțiuni legate de sarcină), chiar dacă s-ar fi depășit cele 90 zile și ar fi trebuit luat aviz de la comisia de expertiză teritorială. În acest caz nu mai avea ce să semneze angajatorul.
Buna ziua,

Deocamdata, va puteti prelungi concediul medical (fie la medicul de familie - maxim 10 zile calendaristice -, fie la medicul de specialitate). La momentul obtinerii concediului medical "in continuare" ar fi recomandat sa il depuneti rapid la angajator (chiar daca termenul de depunere este destul de permisiv din punct de vedere legal).

Referitor la documentele obtinute de la medicina muncii (noua informare): eu le-am predat angajatorului (am pastrat o copie), care, cel putin, de fata cu mine, nu a semnat. Copia pastrata (cea fara semnatura angajatorului), mi-a fost suficienta pentru a merge la medicul de familie care mi-a scris concediul de risc maternal, pe care l-am vizat apoi la medicul de medicina muncii si ulterior depus la angajator.

In ceea ce priveste recomandarea dl. Dboariu, am o nelamurire. Anexa nr. 1 la OUG nr. 96/2003 stipuleaza ca in cadrul agenţilor, procedeelor şi condiţiilor de muncă susceptibile să prezinte un risc specific de expunere, la care se face referire în art. 5 sunt incluse si "mişcări şi poziţii de muncă, deplasări (fie în interiorul, fie în exteriorul unităţii), oboseală mentală, fizică, alte eforturi fizice legate de activitatea salariatelor prevăzute la art. 2 lit. c)–e)".

Intrucat iminenta de avort este o consecinta a unui factor sau a unui cumuli de factori (cum au fost in cazul meu: pozitia sezuta prelungita, coroborata cu nivelul ridicat de stres, au generat cresterea tensiunii arteriale peste limitele acceptate, aspect ce a condus in mod subordonat si la cresterea tensiunii pe arterele uterine si pe artera ombilicala, cu impact major asupra posibilitatilor de mentinere a sarcinii in conditiile date), nu se poate considera ca efectul (in cazul de fata riscul de avort spontan) se manifesta ca urmare a existentei respectivilor factori prevazuti in Anexa nr. 1 la OUG 96/2003, iar inevitabila expunere la respectivii factori de risc (in conditiile prezentarii la locul de munca) poate fi eliminata prin intrarea in concediu de risc maternal?

Mentionez ca in intervalul de timp in care am fost internata in spital, tensiunea arteriala si tensiunile pe arterele uterine mi-au fost monitorizate in permanenta, situandu-se in limite normale, insa odata cu intoarcerea la locul de munca reactia organismului meu nu a mai fost optima.

Altfel spus, desi sunt de acord cu dvs. ca in termeni generici riscul de avort spontan este o afectiune specifica sarcinii, privind in amanunt o anumita situatie particulara, corelatia riscuri la locul de munca - efect asupra starii de graviditate se manifesta numai intr-o directie unica? Adica recomandarea pentru concediu de risc maternal este necesar sa preceada consecintele medicale propriu-zise?

Va multumesc!
Oana_Pascu, utilizator
Nu trebuie să fiți de acord cu mine. Și eu consider aberante aceste reglementări referitoare la riscul obstetrical care nu e risc maternal, dar casa de pensii atât așteaptă: să găseaescă (pe bază de CNP) în sistem un dg de avort etc la o gravidă și o să refuze plata concediului de risc maternal (dacă concediul se dă pe boală obișnuită plătește casa de asigurări). Până acum cîteva luni riscam, și dacă gravida avea probleme cu sarcina dar și riscuri la locul de muncă recomandam concediu de risc maternal. Dar acum nu mai risc, am fost chemat la DSP și avertizat în acest sens. La fel a pățit și o colegă, care era cât pa-aici să fie pusă să plătească ea concediul de risc maternal.

Oana_Pascu a scris:

Buna ziua,

Deocamdata, va puteti prelungi concediul medical (fie la medicul de familie - maxim 10 zile calendaristice -, fie la medicul de specialitate). La momentul obtinerii concediului medical "in continuare" ar fi recomandat sa il depuneti rapid la angajator (chiar daca termenul de depunere este destul de permisiv din punct de vedere legal).

Referitor la documentele obtinute de la medicina muncii (noua informare): eu le-am predat angajatorului (am pastrat o copie), care, cel putin, de fata cu mine, nu a semnat. Copia pastrata (cea fara semnatura angajatorului), mi-a fost suficienta pentru a merge la medicul de familie care mi-a scris concediul de risc maternal, pe care l-am vizat apoi la medicul de medicina muncii si ulterior depus la angajator.

In ceea ce priveste recomandarea dl. Dboariu, am o nelamurire. Anexa nr. 1 la OUG nr. 96/2003 stipuleaza ca in cadrul agenţilor, procedeelor şi condiţiilor de muncă susceptibile să prezinte un risc specific de expunere, la care se face referire în art. 5 sunt incluse si "mişcări şi poziţii de muncă, deplasări (fie în interiorul, fie în exteriorul unităţii), oboseală mentală, fizică, alte eforturi fizice legate de activitatea salariatelor prevăzute la art. 2 lit. c)–e)".

Intrucat iminenta de avort este o consecinta a unui factor sau a unui cumuli de factori (cum au fost in cazul meu: pozitia sezuta prelungita, coroborata cu nivelul ridicat de stres, au generat cresterea tensiunii arteriale peste limitele acceptate, aspect ce a condus in mod subordonat si la cresterea tensiunii pe arterele uterine si pe artera ombilicala, cu impact major asupra posibilitatilor de mentinere a sarcinii in conditiile date), nu se poate considera ca efectul (in cazul de fata riscul de avort spontan) se manifesta ca urmare a existentei respectivilor factori prevazuti in Anexa nr. 1 la OUG 96/2003, iar inevitabila expunere la respectivii factori de risc (in conditiile prezentarii la locul de munca) poate fi eliminata prin intrarea in concediu de risc maternal?

Mentionez ca in intervalul de timp in care am fost internata in spital, tensiunea arteriala si tensiunile pe arterele uterine mi-au fost monitorizate in permanenta, situandu-se in limite normale, insa odata cu intoarcerea la locul de munca reactia organismului meu nu a mai fost optima.

Altfel spus, desi sunt de acord cu dvs. ca in termeni generici riscul de avort spontan este o afectiune specifica sarcinii, privind in amanunt o anumita situatie particulara, corelatia riscuri la locul de munca - efect asupra starii de graviditate se manifesta numai intr-o directie unica? Adica recomandarea pentru concediu de risc maternal este necesar sa preceada consecintele medicale propriu-zise?

Va multumesc!

S-ar putea sa ma insel, insa eu stiam ca indemnizatia de risc maternal se suporta integral din bugetul Fondului National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate. Facand abstractie de cele 5 zile de concediu medical obisnuit, pentru care indemnizatia se suporta de catre angajator, care ar fi costul suplimentar al FNUASS in cazul unei asigurate care beneficiaza de concediu de risc maternal si nu de concediu medical? In cazul in care aducem in discutie si problematica unui concediu medical de peste 90 de zile calendaristice, consider ca este oricum binecunoscuta "flexibilitatea" medicilor experti (cel mai frecvent in ceea ce priveste avizele pentru incadrarea in grad de invaliditate si implicita pensionare cu pensie de invaliditate).

In acest caz, cel al riscului maternal, care ar fi responsabilitatea Casei de Pensii? (intreb pentru ca nu cunosc aceste aspecte si m-ar interesa sa mi le lamuresc).

Nu știu nici eu ce treabă are casa de pensii - nu m-au interesat aceste aspecte, deoarece eu nu dau concedii medicale (doar le avizez pe cele pentru risc maternal). Dar știu sigur că iese tărăboi mare dacă se dă concediu de risc maternal dacă gravida are și alte boli (de fapt riscul maternal e pentru gravidele sănătoase care lucrează în locuri cu riscuri profesionale - sarcina în sine nefiind o boală). E posibil ca cele 2 tipuri de concedii să fie plătite din conturi, fonduri separate, chiar dacă acestea aparțin tot FNUASS.
În altă ordine de idei, în ceea ce privește medicii experți, una e pensionarea / handicapul alta e prelungirea unui concediu medical peste cele 90 zile. Până acum (cel puțin în București) nu au refuzat prelungirea pentru nici o gravidă.