Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Înființare asociație de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Înființare asociație de proprietari

înfiintarea unei asociații de proprietari implică în mod obligatoriu și preluarea datoriilor de la vechea asociație de locatari?
Daniela-Ionela a scris:

Asociația actuală dorește să preluăm toate datoriile. Există proprietari cu sume substanțiale restanță, proprietari care nu au fost somați, cărora li s-a permis la nesfarșit să adune datorii. Prin înființarea unei noi asociații nu dorim să preluam niște datorii pentru care asociația de locatari și-a asumat răspunderea.

Cine trebuie sa plateasca datoriile membrilor asociatiei dvs? Cei de la celelalte scari? Din asociatia veche nu faceati parte si dvs, noua asociatie? Unde ati fost pana acum? De unde atata inocenta?