Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de celibat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de celibat

Buna ziua. Fiti amabili, unde as putea obtine un certificat de celibat in care sa se indice: "Eliberam prezenta pentru a-i folosi la incheierea casatoriei in strainatate."? Multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna ziua
Referitor la exprimarea din adeverinta de celibat
aceasta frazare nu face decat sa lase loc de interpretare. Din start documentul se elibereaza in cazul 1: in care nu exista casatorie anterioara deci nu exista continuitate de varianta desfacuta sau nedesfacuta din moment ce nu exista subiectul casatorie inregistrata. nu poate sa aiba continuitate de variante ceva ce nu exista.
in cazul 2: casatoria anterioara a fost desfacuta si persoana poate sa inregistreze alta casatorie. atunci mentiunea exacta poate sa fie < casatoria anterioara este desfacuta> ce automat duce la posibilitatea de a incheia o alta casatorie.
Mult mai clar si fara loc de interpretare, in cazul inexistentei unei casatorii anterioare sa se frazeze "nu exista inregistrata nicio casatorie anterioara/ nu exista nicio casatorie anterioara inregistrata". Si in cazul unei casatorii inregistrate si desfacute sa se frazeze clar si fara interpretare "casatorie inregistrata cu doc... si desfacerea casatoriei inregistrata cu doc... .
Fac aceste mentiuni deoarece am intampinat greutati de la aceasta formulare ambigua. traducator si avocat din grecia spune ca frazarea "vreunei casatorii anterioare nedesfacuta" se poate interpreta ca, casatoria anterioara este nedesfacuta deci este casatorie valabila, deci nu se poate inregistra alta casatorie.
Katerinia, utilizator