Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere program de lucru de la 8 ore la 4 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere program de lucru de la 8 ore la 4 ore

Buna ziua.
Sotul a fost anuntat de la firma ca in lunile ianuraie si februarie, programul de lucru se va reduce de la 8 al 4 ore (din lipsa de lucrari, reducerea activitatii). Ce inseamna acest lucru, se va injumatatii salarul? ce se intampla daca nu este de accord? Nu ne permitem reducerea salarului la jumatate , cu atat mai mult in ianuarie si februarie.

Multuemsc anticipat.
Nu trebuie sa faca salariatul cerere, ci angajatorul .

Daca isi face angajatul cerere , atunci angajatorul nu va mai fi pus in situatia imposibilitatii incheierii actului aditional.
Bună ziua , mia să modificat contractul de munca muncă de mai multe ori ,de la.8la 4 ore apoi de la 4 la 2 ore de muncă fără să fiu anunțată . Asta am aflat după.o perioadă de 1 an de munca find nevoită sami iau concediu medical avand probleme.de sănătate, ,mentionez ca eu nu am semnat personal nici un contract de modificare si nici nu mi sa adus la cunoștință!
De când au început acele modificări?