Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... somatie de plata
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

somatie de plata

am si eu o problema cu o societate comerciala de furnizare a servicilor de apa -canal
am fost dat in judecata pentru plata unor facturi prin "Emiterea ordonanta-somatie de plata " pe baza O.G. 5/2001precum si prevederile legii nr 51/2006, legii nr 241/2006 si ale Legii nr 210 2005 actiune ce a fost admisa si emisa ordonanta civila nr .... cu drept de actiune in anulare in termen de 10 zile , impotriva acesteia , eu am depus actiune in anulare care mi-a fost admisa si anulata ordonanta civila nr..... , impotriva acestuia societatea reclamanta a depus o ,, CERERE DE CHEMARE IN JUDECATA'' IN CARE INVOCA;- ART 998, 1073, 1073 ,1079, 1082 Cod civil
- legii nr326/2001,leg.nr 51/2006, leg nr 241/2006
-legii nr 210/2005
- precum si dispozitiile art 720-1 Cod procedura civila
aceasta cerere de chemare in judecata NU a fost admisa , (am avut castig de cauza eu in calitate de parat) cu drept de recurs in 15 zile de la comunicare
Intrebarea mea este : Daca reclamanta nu a mai introdus o cerere de recurs in timpul prevazut adica in cele 15 zile de la comunicare hotararea data de instanta de fond devine automat irevocabila ? mai pot fii dat iar in judecata ptr plata acelor sume ? cum pot eu obliga S.C. pe baza acestei hotarari sa stearga facturile restante fiindca in continuare suma ptr care m fost dat in judecata apare ca restanta? Va multumesc anticipat
va multumesc celor care au raspuns

eu am castigat pe baza ordonantei somatie de plata iar societatea a deschis o alta actiune avand ca obiect pretentii in care cereau ca eu sa fiu obligat la plata unei sume de bani CERERE CE A FOST RESPINSA CU DREPT DE RECURS IN 15 ZILE DE LA COMUNICARE, mie mi-a fost comunicata in 30 mai a.c.
dar nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea ce mai importanta ptr mine
Cum pot cere eu reclamantei sa imi stearga datoria restanta pe care ei nu au castigat-o in instanta mentionez ca am contestat ultima factura si am primit ca raspuns ca hotararea judecatoreasca nu este irevocabila
trebuie sa introduc eu o actiune in instanta ptr a obliga ca reclamanta sa stearga datoria?
@apaidiu
Eu nu am spus ca ati gresit cu ceva( si dac-ar fi fost, ce?), ci doar ca fiecare din noi isi da cu pararerea, dar nimeni nu stie daca in cele doua dosare despre care se vorbeste, a fost solutionat fondul cauzei. Pentru ca, daca nu a fost solutionat fondul, atunci nu s-ar putea prevala de aut.lucru judecat. Poate nu m-am facut eu inteleasa. Scuze!
Pentru a verifica posibilitatea "stergerii" datoriei de care este interesata partea, ar trebui sa vedem hotararile.
Nu ma suparam daca ati fi spus ca am gresit.
Nu de alta dar gresim cu totii -si mai cu seama eu-. Vroiam doar sa stiu ce anume am gresit.
pentru Ricu
De unde stiti ca nu s-a declarat recurs?
Ati verificat la instanta si nu s-a declarat recurs?
Spuneti ca dvs. vi s-a comunicat solutia pe 30 mai.Pentru partea cealalta termenul de 15 zile curge de la data la care i-a fost comunicata ei solutia. Sa zicem ca si partii adverse solutia i-a fost comunicata tot la 30 mai.
In 14 iunie era ultima zi de depunere a recursului.Si data postei poate fi luata in considerare.
Eu zic sa verificati la instanta daca s-a depus recurs, pentru ca in conditiile vacantei judecatoresti si agitatiei ce a avut loc pe la instante in vara asta s-ar putea sa existe recurs care nu v-a fost comunicat si nu ati primit citatia .
O solutie obtinuta de mine pentru o societate cu care colaborez pronuntata in decembrie 2008 si comunicata in luna mai 2009, a fost atacata cu apel.Asta am vazut pe site-ul "just.ro" termenul fiind 01.10.2009, dara firma mea nu a primit inca citatia si nici motivele apelului.
Asa ca verificati la instanta.
Nu trebuie sa faceti nicio actiune pentru stergerea datoriilor.Solutia obtinuta de dvs. definitiva si irevocabila este suficienta.Exista putere de lucru judecat si nu vor mai putea sa va cheme in instanta pentru acelasi obiect
Mihail Cazacioc, Consilier juridic