Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare activitate

Buna seara, am intrebare ce se intampla in situatia in care eu sunt in maternitate si firma la care lucram isi inceteaza activitatea si trece pe alta firma, colegi mei isi dau demisia si trec pe firma respectiva......intrebare e, ce se intampla cu mine cand mi se termina concediu de maternitate?Multumesc!
Monika007, utilizator
Exact socetatea la care am intrat in CCC va fi preluata de alta socetate cu acelasi domeniu de activitate, sunt in dilema. nu inteleg eu imi pierd locul de munca, efectiv nu am unde sa ma intorc, sau gresesc?
Art. 173 C.mun.
(1) Salariaţii beneficiază de protecţia drepturilor lor în cazul în care se produce un transfer al întreprinderii, al unităţii sau al unor părţi ale acesteia către un alt angajator, potrivit legii.
(2) Drepturile şi obligaţiile cedentului, care decurg dintr-un contract sau raport de muncă existent la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.
(3) Transferul întreprinderii, al unităţii sau al unor părţi ale acesteia nu poate constitui motiv de concediere individuală sau colectivă a salariaţilor de către cedent ori de către cesionar.

In acest caz, contractul dvs de munca va fi preluat de societatea noua.