Forum Discuţii juridice Executare silită Imobil executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Imobil executare silita

Buna ziua,
Am si eu urmatoarea dilema:
Urmaresc de ceva vreme un imobil executat silit de catre un executor judecatoresc catre care am inaintat si o oferta de cumparare (pentru imobilul in cauza) egala cu pretul la care porneste viitoarea licitatie si anume 75% din pretul de evaluare initial. Oferta de cumparare am depus-o de ceva vreme insa nu am primit nici un raspuns. Tinand cont ca se apropie data licitatiei, cum ar trebui sa procedez? Ma prezint pur si simplu la licitatie? Ce se intampla daca sunt mai multi licitatori? Multumesc.
Da, puteti sa depuneti cautiunea (cash) la contul indicat de executor, cu o zi inainte (am spus cash pt ca s-ar putea sa nu ajunga in cont pana la data licitatiei daca faceti transfer cu o zi inainte) dar sa va luati si recipisa (dovada depunerii). Daca ati facut transfer bancar si banii au ajuns in contul respectiv o puteti ridica dvs de la banca (daca nu a fost ridicata de executor inaintea dvs) si sa va prezentati cu ea la licitatie.
Nu trebuie sa instiintati in niciun fel executorul inainte de participare. Va prezentati cu ceva timp inainte de ora stabilita in publicatie.

Succes!
Multumesc! La punctul 3 unde spuneati ca s-ar putea sa existe o intelegere intre executor si creditor, va referiti la ofertele depuse in ziua licitatiei, inainte de supraofertari? Practic executorul citeste ofertele si opreste licitatia? Fara a lasa participantii sa liciteze intre ei?
E vorba de ofertele initiale care s-au primit pana la ora licitatiei. Am mentionat clar la pct 3 ca se suspenda executarea inainte de inceperea licitatiei.