Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proces pentru caderi de zapade de pe balcon in care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proces pentru caderi de zapade de pe balcon in care este implicata si asociatia de locatari

Buna seara,am o intrebare la Dvs.Sa va spun despre ce este vorba.In urma cu 3 ani(16.12.2012) de pe balconul meu ,eu sunt la etajul 4 a cazut zapada pe masina vecinului meu care era luata in leasing si avea casco.In data de 8.12.2015 ne-a venit pe asociatia de locatari o instiintare prin care firma de asigurari da asociatia de locatari in judecata pentru daune.In eventualitate in care asociatia de locatarii castinga procesul aducand martorii care sa confirme ca a cazut de pe acoperisul balconului meu ,exista posibilitatea sa fiu data in judecata de catre firma de asigurari???????????
Am vrut sa zic ca aveti dreptate, cum ziceam mai sus, conform legii. Dar, daca sunteti parte in proces, adica, citat, trebuie sa va aparati.

Altfel, ca urmare a delasarii iar nu a vinei, puteti fi bun de plata.
@vladulescu21

Urmati sfatul @ynocenttei
Mi-aduc aminte ca in urma cu 2-3 ani s-a mai discutat acest subiect. Nu stiu daca este aceeasi situatie.
Foarte important in toata aceasta poveste este locul in care a fost "parcata" masina.
La vremea respectiva, daca mi-aduc bine aminte, cineva mi-a relatat o asemenea intamplare. S-a ajuns in instanta. Masina, bengoasa de tot, asigurata de numa-numa, adica cel mai tare casco, omul cu influenta mare in targ, masina parcata aiurea, chiar la baza blocului, parcarea la 50 m... Din tencuiala blocului s-a desprins o bucata suficient de mare incat toata partea din spate (luneta??) a fost distrusa.
La proces au fost intrebati: unde ati parcat autoturismul? Pai sa vedeti.... Deci nu in parcare, nu? Pai nu in parcare...
Deci firma de asigurari nu vroia sa plateasca si a chemat in instanta as. prop. si acolo s-au lamurit lucrurile.

Pe de alta parte, si asociatiile de loc./prop. au datoria sa delimiteze acele locuri in care pot cadea tzurtzuri de gheata, zapada, tencuiala - se pun anunturi mari, in care se atentioneaza trecatorii, soferii, etc.

Eu am vazut in urma cu ceva ani, niste faze in Bucuresti, la Universitate. Pai erau niste tzurtzuri cam de 2 m. Culmea este ca chiar in zona de cadere erau niste oameni care incercau sa-si vanda niste carti... curata nesabuinta. Ce mai conta ca cineva era amendat sau bagat la puscarie?

Deci daca omul cu masina a parcato sub streasina si nu in parcare, sa-si traga ponoasele. Restul sunt povesti!