Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj? pretentii la divort?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj? pretentii la divort?

Va rog un sfat, inaintea casatoriei am dobandit prin mostenire o suma de bani. M-am casatorit ulterior dobandirii, am constatat ca nu am facut tocmai bine caci sotia a urmarit doar banii nu si pe mine. Banii inca nu au intrat in posesia mea, obtinand doar hotarare pentru mostenire dar nu si banii. Inca nu am un an de la casatorie dar vreau sa divortez. Sotia mea ar putea avea dreptul sa ceara ceva din mostenire? Fac mentiunea ca nu lucreaza si nu a lucrat niciodata, stam cu chirie iar in casa nu a adus niciun bun. Ce drept are ca dupa divort sa ceara partaj, pretentii asupra mostenirii mele dobandite anterior casatoriei? Va multumesc
Puteti divorta chiar daca nu a trecut 1 an de la incheierea casatoriei.....desfacerea casatoriei va avea loc din vina exclusiva a paratului sau din culpa comuna.